Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

20.01.2014

Αναγόρευση Ομότιμου Καθηγητή σε επίτιμο διδάκτορα των Τμημάτων Φαρμακευτικής - Ιατρικής

Δευτέρα 27 Ιανουαρίου 2014

Την 27η Ιανουαρίου 2014, ημέρα Δευτέρα και ώρα 19.00 στη Μεγάλη Αίθουσα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, θα αναγορευθεί επίτιμος διδάκτορας των Τμημάτων Φαρμακευτικής και Ιατρικής της Σχολής Επιστημών Υγείας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών ο κ. Harald zur Hausen, κάτοχος του βραβείου Nobel Φυσιολογίας-Ιατρικής, 2008, τ. Επιστημονικός Διευθυντής του Γερμανικού Κέντρου Ερευνών για τον Καρκίνο και Ομότιμος Καθηγητής του Πανεπιστημίου της Χαϊδελβέργης, Γερμανία.

Σας προσκαλούμε να παραστείτε.

Ο Πρύτανης

Θεοδόσιος Ν .Πελεγρίνης

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Προσφώνηση από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Καθηγητή κύριο Θεοδόσιο Πελεγρίνη.

Παρουσίαση του έργου του τιμωμένου από τον καθηγητή Μικροβιολογίας του Τμήματος Ιατρικής του Πανεπιστημίου Αθηνών, κύριο Αθανάσιο Τσακρή.

Ομιλία του καθηγητή Βιοφαρμακευτικής-Φαρμακοκινητικής του Τμήματος Φαρμακευτικής του Πανεπιστημίου Αθηνών, κύριο Παναγιώτη Μαχαίρα με θέμα: «Προτάσεις και ηθικές κατευθύνσεις στο άρθρο: Harald zur Hausen et al, Support for Greece Science, vol 336, 25 May 2012, 978-979»

Αναγόρευση του τιμωμένου:
-Ανάγνωση των κειμένων του ψηφίσματος των Τμημάτων Φαρμακευτικής και Ιατρικής της Σχολής Επιστημών Υγείας, της Αναγόρευσης και του Διδακτορικού Διπλώματος από τον Πρόεδρο του Τμήματος Φαρμακευτικής, καθηγητή κύριο Αλέξιο-Λέανδρο Σκαλτσούνη.

-Περιένδυση του τιμωμένου με την τήβεννο της Σχολής Επιστημών Υγείας από τον Πρόεδρο του Τμήματος Ιατρικής, καθηγητή κύριο Μελέτιο-Αθανάσιο Δημόπουλο.

Ομιλία του τιμωμένου με θέμα: «Are some human cancers zoonoses?».

Σύντομο μουσικό πρόγραμμα από τη Μικτή Χορωδία του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Αθηνών υπό τη διεύθυνση του καθηγητή κυρίου Νικολάου Μαλιάρα.