Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

21.05.2013

Αναγόρευση κ. François Weiss σε επίτιμο διδάκτορα του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του ΕΚΠΑ

Tην 28η Μαΐου 2013, ημέρα Τρίτη και ώρα 19.00 στη Μεγάλη Αίθουσα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

Tην 28η  Μαΐου 2013, ημέρα Τρίτη και ώρα 19.00 στη Μεγάλη Αίθουσα του Εθνικού και Καποδιστριακού  Πανεπιστημίου Αθηνών, θα αναγορευθεί επίτιμος διδάκτορας του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών ο κύριος François Weiss, εκπαιδευτικός ακόλουθος του γαλλικού Υπουργείου Παιδείας και αρμόδιος για γλωσσικά θέματα.

Σας προσκαλούμε να παραστείτε.

Ο Πρύτανης

Θεοδόσιος Ν. Πελεγρίνης

Π Ρ Ο Γ Ρ Α Μ Μ Α

Προσφώνηση από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή κύριο Θεοδόσιο Ν. Πελεγρίνη.

Παρουσίαση του έργου και της προσωπικότητας του τιμωμένου από την Αναπληρώτρια καθηγήτρια του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών, κυρία Μαρία- Χριστίνα Αναστασιάδη.

Αναγόρευση του τιμωμένου:

Ανάγνωση των κειμένων του Ψηφίσματος της Σχολής, της Αναγόρευσης και του Διδακτορικού Διπλώματος από την Πρόεδρο του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας καθηγήτρια κυρία Αργυρώ Α.Πρόσκολλη.

Περιένδυση του τιμωμένου με την τήβεννο της Σχολής από την κοσμήτορα της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγήτρια κυρία Αμαλία Λ.Μόζερ.

Ομιλία του τιμωμένου με θέμα: "Je me souviens…Un inventaire à la Perec ou tout ce que la Grèce est pour moi."