Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

07.05.2013

Αναγόρευση κ. Αntony Zahareas σε επίτιμο διδάκτορα του Τμήματος Ισπανικής Γλώσσας και Φιλολογίας του ΕΚΠΑ

15/5/2013 και ώρα 18.30, στη Μεγάλη Αίθουσα του ΕΚΠΑ (κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30)

Tην 15η  Μαΐου 2013, ημέρα Τετάρτη και ώρα 18.30, στη Μεγάλη Αίθουσα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30) θα αναγορευθεί επίτιμος διδάκτωρ του Τμήματος Ισπανικής Γλώσσας και Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών, ο κύριος  Αntony  Zahareas, ομότιμος καθηγητής Ισπανόφωνης και Συγκριτικής Λογοτεχνίας του University of Minesota Η.Π.Α.

Σας προσκαλούμε να παραστείτε.

Ο Πρύτανης

Θεοδόσιος Ν. Πελεγρίνης

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Προσφώνηση από την Κοσμήτορα της Φιλοσοφικής Σχολής, καθηγήτρια κυρία  Αμαλία Λ. Μόζερ.

Παρουσίαση του έργου του τιμωμένου από την Πρόεδρο του Τμήματος Ισπανικής Γλώσσας και Φιλολογίας, καθηγήτρια κυρία Ευθυμία  Πανδή Παυλάκη.

Αναγόρευση του τιμωμένου:

Ανάγνωση των κειμένων του Ψηφίσματος του Τμήματος ,της Αναγόρευσης και του Διδακτορικού Διπλώματος από την Πρόεδρο του Τμήματος Ισπανικής Γλώσσας και Φιλολογίας, καθηγήτρια κυρία Ευθυμία Πανδή Παυλάκη.

Περιένδυση του τιμωμένου με την τήβεννο της Σχολής από την Κοσμήτορα της Φιλοσοφικής Σχολής,καθηγήτρια κυρία Αμαλία Λ. Μόζερ.

Ομιλία του τιμωμένου με θέμα: " Eλληνικές ρίζες της Ισπανικής κουλτούρας "