Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

07.06.2012

Αναγόρευση επίτιμων διδακτόρων του Τμήματος Νομικής της Σχολής Νομικών, Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών

Tετάρτη, 13/6/2012 και ώρα 19.00

Την 13η Ιουνίου 2012, ημέρα Tετάρτη και ώρα 19.00, στη Μεγάλη Αίθουσα  του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, θα αναγορευθούν επίτιμοι διδάκτορες του Τμήματος Νομικής της Σχολής Νομικών, Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών  του Πανεπιστημίου Αθηνών ο ο κ. Kristian Kühl, καθηγητής Ποινικού Δικαίου, Ποινικής Δικονομίας και Φιλοσοφίας του Δικαίου στο Πανεπιστήμιο του Tübingen,  ο κ. Bernd Schünemann, καθηγητής Ποινικού Δικαίου στο Πανεπιστήμιο του Μονάχου, και ο κ. Jörg-Martin Jehle, καθηγητής Εγκληματολογίας, Σωφρονιστικής και Ποινικού Δικαίου στο Πανεπιστήμιο Göttingen.

Σας προσκαλούμε να παραστείτε.

Ο Πρύτανης

Θεοδόσιος Ν. Πελεγρίνης

Χρονικό όριο προσέλευσης: 18.45΄                                                                                          Άτομα 2

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Προσφώνηση από τον Κοσμήτορα της Σχολής Νομικών, Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή κ. Μιχαήλ Ι. Τσινισιζέλη.

Παρουσίαση του έργου και της προσωπικότητας των τιμωμένων από τον Διευθυντή του Τομέα Ποινικών Επιστημών του Τμήματος Νομικής, καθηγητή κύριο Λεωνίδα Κοτσαλή.

Αναγόρευση των τιμωμένων:

- Ανάγνωση των κειμένων των Ψηφισμάτων του Τμήματος, των Αναγορεύσεων και των Διδακτορικών Διπλωμάτων από τον Πρόεδρο του Τμήματος Νομικής καθηγητή κ.Θεόδωρο Π. Φορτσάκη.

- Περιένδυση του τιμωμένων με την τήβεννο της Σχολής από τον Κοσμήτορα της Σχολής Νομικών, Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών καθηγητή κ. Μιχαήλ Ι. Τσινισιζέλη.

Ομιλίες των τιμωμένων.