Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

02.05.2011

Θεματική έκθεση μουσικών οργάνων με θέμα "Κιθάρες και Μαντολίνα στη σύγχρονη Ελλάδα"

από τις 4 έως τις 8 Μαΐου στο κτίριο «Κωστής Παλαμάς» (Ακαδημίας 48 & Σίνα, Αθήνα)

Κιθάρες και Μαντολίνα στη Σύγχρονη Ελλάδα

(Έκθεση μουσικών οργάνων, διαλέξεις, συναυλίες)

Το «Εργαστήρι Μουσικής Αγωγής και Κατασκευής Μουσικών Οργάνων» του Τμήματος Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία (ΤΕΑΠΗ, Πανεπιστήμιο Αθηνών) και το Διδασκαλείο Νηπιαγωγών ΤΕΑΠΗ, σε συνεργασία με το Μουσείο Ελληνικών Λαϊκών Μουσικών Οργάνων Φοίβου Ανωγειανάκη - Κέντρο Εθνομουσικολογίας (MΕΛΜΟΚΕ), διοργανώνει θεματική έκθεση μουσικών οργάνων με θέμα «Κιθάρες και Μαντολίνα στη σύγχρονη Ελλάδα».

Θα παρουσιαστούν όργανα κατασκευασμένα από σύγχρονους οργανοποιούς, ιστορικά όργανα και φωτογραφικό υλικό καθώς και βιβλιογραφικές πηγές σχετικές με την οργανοποιία.

Το Δελτίο Τύπου της Εκθεσης

Η Αφίσα της Εκθεσης