Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

13.05.2016

3η ετήσια διεθνής συνάντηση της Ένωσης Πανεπιστημίων των Βαλκανικών Χωρών

Balkan Universities Association

Στις 19-21 Απριλίου 2016 πραγματοποιήθηκε στην Αδριανούπολη η 3η ετήσια διεθνής συνάντηση της Ένωσης Πανεπιστημίων των Βαλκανικών Χωρών (Balkan Universities Association), στην οποία έχει επίσημα πλέον ενταχθεί και το ΕΚΠΑ, με θεματικό άξονα τα Πανεπιστημιακά Μουσεία. Στο συνέδριο συμμετείχαν αντιπροσωπείες από τα πανεπιστημιακά μουσεία χωρών των Βαλκανίων (Βουλγαρία, Ρουμανία, Κόσοβο) αλλά και από την Αγία Πετρούπολη, την Τυνησία, την Τανζανία, όπως βέβαια και πολλά πανεπιστημιακά μουσεία της Τουρκίας. Την χώρα μας εκπροσώπησε το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών με αντιπροσωπεία του Τμήματος Μουσείων και Ιστορικών Αρχείων του ΕΚΠΑ.

Οι εργασίες του συνεδρίου φιλοξενήθηκαν στις εγκαταστάσεις του Trakya Universitesi στην Αδριανούπολη και συνοδεύτηκαν με τα εγκαίνια φωτογραφικής έκθεσης αλλά και του Μουσείου της Λωζάνης στην σχολή Καλών Τεχνών του Πανεπιστημίου με την συμμετοχή της πολιτικής ηγεσίας της τουρκικής κυβέρνησης. Οι εργασίες του συνεδρίου ολοκληρώθηκαν με κοινή την διαπίστωση ότι ο χώρος της πανεπιστημιακής εκπαίδευσης αλλάζει διαρκώς και την πεποίθηση ότι τα πανεπιστημιακά μουσεία καλούνται να διαδραματίσουν βασικό ρόλο στη διαδικασία αυτή, την προαγωγή της γενικής και ειδικής γνώσης αλλά και στην προστασία και ανάδειξη της πανεπιστημιακής κληρονομιάς ως κοινών πεδίων πολιτισμικής δράσης.

Η 4η διεθνής συνάντηση για το 2017 θα πραγματοποιηθεί στο Εσκισεχίρ.