Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » 180 χρόνια ΕΚΠΑ » Προβολή εκδήλωσης για τα 180 χρόνια ΕΚΠΑ

Προβολή εκδήλωσης για τα 180 χρόνια ΕΚΠΑ

05.10.2017

Το Ιστορικό Αρχείο του Πανεπιστημίου Αθηνών ανοικτό στο κοινό (7/10/2017)

Σάββατο 7 Οκτωβρίου 2017, 11:00-15:00

Το Ιστορικό Αρχείο του Πανεπιστημίου Αθηνών (ΙΑ ΕΚΠΑ), αποτελεί το σημαντικότερο και μεγαλύτερο αρχείο φορέα ανώτατης εκπαίδευσης στη χώρα μας. Στις συλλογές του, στις οποίες περιλαμβάνονται περισσότερα από 2.000.000 τεκμήρια, αποτυπώνεται όχι μόνο η ιστορία του πρώτου ελληνικού πανεπιστημίου (έτος ίδρυσης: 1837), αλλά και σε μεγάλο βαθμό της χώρας, καθώς το Πανεπιστήμιο Αθηνών αποτέλεσε έναν από τους πλέον σημαίνοντες παράγοντες του δημόσιου βίου. Το Ι.Α. φυλάσσει – συντηρεί – ψηφιοποιεί και τεκμηριώνει συστηματικά το αρχειακό του υλικό το οποίο εκτείνεται από 1837 και φθάνει ως τις μέρες μας. Ο στόχος είναι διττός να διαφυλάξει στη διαχρονία το σημαντικό αυτό υλικό και να το διαθέσει ερευνητικό κοινό φυσικά και ψηφιακά. Εξάλλου, μέσω του αρχειακού αυτού θησαυρού αναδεικνύεται μια μοναδική πηγή της νεοελληνικής ιστορίας και του πολιτισμού και δίδεται ελεύθερη και άμεση πρόσβαση σε αυτήν.

Το προσωπικό του ΙΑ ΕΚΠΑ σας περιμένει το Σάββατο 7 Οκτωβρίου και ώρα 11:00-15:00, προκειμένου να σας ταξιδέψει στο χρόνο, μέσα από σπάνια χειρόγραφα (Κ. Παλαμά, Ελ. Βενιζέλου, Γ. Παπανδρέου, κ.ά.), φωτογραφικό και ηχητικό υλικό.

Διεύθυνση: Σκουφά 45, Αθήνα
Τηλ.: 210 368 9526