Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Σημαντικά Γεγονότα » Προβολή Σημαντικού Γεγονότος

Προβολή Σημαντικού Γεγονότος

10.06.2016

Τακτικό μέλος της Ακαδημίας Αθηνών εξελέγη ο Ομότιμος Καθηγητής του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών κ. Αγγελος Δεληβορριάς

9/6/2016

Η Πρόεδρος, τα μέλη του Τμήματος, οι συνεργάτες και οι παλαιοί φοιτητές του που είχαν την τύχη να γνωρίσουν τον Άγγελο Δεληβορριά μέσα στις αίθουσες διδασκαλίας και να γοητευθούν από τις γνώσεις του και τον λόγο του, τον συγχαίρουμε από καρδιάς για τη σημαντική διάκριση που επαξίως κατέκτησε και του ευχόμαστε να συνεχίσει και από το νέο του αξίωμα την πολύτιμη προσφορά του στην επιστήμη και τον πολιτισμό.

Η Ολομέλεια της Ακαδημίας Αθηνών εξέλεξε στις 9 Ιουνίου ως τακτικό μέλος της τον διαπρεπή επιστήμονα, καθηγητή Ιστορίας της Τέχνης στο Πανεπιστήμιο Αθηνών, Ομότιμο Καθηγητή του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών, πρώην διευθυντή του Μουσείου Μπενάκη, κ. Άγγελο Δεληβορριά, στην προκηρυχθείσα έδρα Αρχαιολογία-Μουσειολογία. Ο Άγγελος Δεληβορριάς είναι κλασικός αρχαιολόγος, ο οποίος ασχολήθηκε με τη γενική αρχαιολογία ως επιμελητής αρχαιοτήτων, με την ιστορία της αρχαίας τέχνης στις μελέτες του, με τη μουσειολογία ως επιμελητής αρχαιοτήτων του Δημοσίου και ως διευθυντής του Μουσείου Μπενάκη. Επιπλέον, ακολουθώντας το παράδειγμα διακεκριμένων μελών της Ακαδημίας, του Χρήστου Καρούζου, του Μανόλη Ανδρόνικου και του Στυλιανού Αλεξίου, μελέτησε και τις νεώτερες περιόδους της ελληνικής τέχνης, της λογοτεχνίας και της ιστορίας και μας έδωσε σημαντικές μελέτες.