Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Σημαντικά Γεγονότα » Προβολή Σημαντικού Γεγονότος

Προβολή Σημαντικού Γεγονότος

07.11.2014

Συναντήσεις με εκπροσώπους Φοιτητικών Συλλόγων - 7/11/2014

Ανακοίνωση από την Πρυτανεία του ΕΚΠΑ

Σήμερα, 7/11/2014, ζήτησαν βραχυπρόθεσμα και είχαν συνάντηση με τις Πρυτανικές Αρχές εκπρόσωποι φοιτητικών Συλλόγων Σχολών και Τμημάτων του Ε.Κ.Π.Α. Οι φοιτητές κατέθεσαν υπομνήματα με τις θέσεις τους και παρουσίασαν διάφορα γενικά και ειδικότερα αιτήματά τους. Εκ μέρους των Πρυτανικών Αρχών τους δέχθηκε και συζήτησε μαζί τους, επειδή ο Πρύτανης απουσίαζε, ο Αναπληρωτής Πρύτανη Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Διεθνών Σχέσεων, Καθηγητής κ. Κ. Μπουραζέλης. Οι φοιτητές αναφέρθηκαν με κόσμιο τρόπο σε σειρά τρεχόντων θεμάτων όπως η υποχρηματοδότηση του Ε.Κ.Π.Α., οι διαγραφές παλαιών φοιτητών, οι μετεγγραφές, ο Οργανισμός του Ιδρύματος κ.ά.

Ο Αναπληρωτής Πρύτανη εξήγησε υπομονετικά στους φοιτητές τις θέσεις και τις υπό εξέλιξη ενέργειες της Πρυτανείας πάνω σε όλα αυτά τα θέματα, τόνισε δε τη σημασία της αδιάκοπης συνέχειας των σπουδών στο Ίδρυμα και της σταθερής τήρησης του νομοθετικού πλαισίου για τη λειτουργία μιας δημοκρατικής κοινωνίας. Συνέστησε παραπέρα συζήτηση των θεμάτων αυτών με τους κατά περίπτωση αρμοδιότερους Αναπληρωτές Πρύτανη αλλά και τον ίδιο τον Πρύτανη σε πρώτη ευκαιρία.

Ο Πρύτανης πρόκειται πράγματι να δεχθεί τους φοιτητές και ο ίδιος μέσα στην επόμενη εβδομάδα.