Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Σημαντικά Γεγονότα » Προβολή Σημαντικού Γεγονότος

Προβολή Σημαντικού Γεγονότος

06.04.2016

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για τη συμμετοχή στη διαδικασία φωτογράφησης των τελετών ορκωμοσίας πτυχιούχων ΕΚΠΑ

για το ακαδ.έτος 2016-2017

Σύμφωνα με την από 26/1/2016 (Θέμα 8ο ) απόφαση της Πανεπιστημιακής Συγκλήτου (ΑΔΑ: Ψ2Μ646ΨΖ2Ν-Β87), που αφορά τη συμμετοχή διαπιστευμένων φωτογράφων στις τελετές ορκωμοσίας πτυχιούχων του ΕΚΠΑ, ανακοινώνονται τα εξής:

Α. Τα διαπιστευμένα φωτογραφεία για το ακαδημαϊκό έτος 2015-2016 που επιθυμούν να ανανεώσουν την άδεια φωτογράφησης των τελετών ορκωμοσίας για το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017, καλούνται:

• Να υποβάλουν αίτηση (Παράρτημα 2 -προσαρτάται) για ανανέωση της άδειας φωτογράφησης των τελετών ορκωμοσίας των πτυχιούχων του Ε.Κ.Π.Α., στην Εταιρεία Αξιοποίησης και Διαχείρισης της Περιουσίας του Πανεπιστημίου Αθηνών, από 9 έως και 20 Μαΐου 2016 (εκπρόθεσμες αιτήσεις δεν θα γίνουν δεκτές), συνοδευόμενη από τα εξής δικαιολογητικά:
  1. Βεβαίωση του σωματείου φωτογράφων για το τρέχον έτος
  2. Φορολογική ενημερότητα,
  3. Στοιχεία φωτογράφων-συνεργατών με τα απαραίτητα δικαιολογητικά: Α.Φ.Μ. φωτογράφου-συνεργάτη, επικυρωμένη φωτοτυπία επαγγελματικής ταυτότητας φωτογράφου-συνεργάτη, βεβαίωση για τον φωτογράφο-συνεργάτη από το σωματείο φωτογράφων για το τρέχον έτος, διεύθυνση εργασίας, τηλέφωνα.
  • Να υπογράψουν Πράξη/Δήλωση (όροι και προϋποθέσεις –κατάθεση μαζί με τα δικαιολογητικά) για το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017, με την οποία θα αποδέχονται τους όρους και τις προϋποθέσεις όπως αυτοί ορίζονται στο Παράρτημα 1 (προσαρτάται).

Β. Τα φωτογραφεία που επιθυμούν τώρα τη χορήγηση άδειας φωτογράφησης των τελετών ορκωμοσίας πτυχιούχων (νέα φωτογραφεία) καλούνται:

• Να υποβάλουν αίτηση (Παράρτημα 3 -προσαρτάται) για χορήγηση άδειας φωτογράφησης των τελετών ορκωμοσίας των πτυχιούχων του Ε.Κ.Π.Α., στην Εταιρεία Αξιοποίησης και Διαχείρισης της Περιουσίας του Πανεπιστημίου Αθηνών, από 9 έως και 20 Μαΐου 2016 (εκπρόθεσμες αιτήσεις δεν θα γίνουν δεκτές), συνοδευόμενη από τα εξής δικαιολογητικά:
  1. Σύντομο βιογραφικό σημείωμα,
  2. Επικυρωμένη φωτοτυπία της αστυνομικής ταυτότητας,
  3. Τίτλο σπουδών ή βεβαίωση προϋπηρεσίας,
  4. Βεβαίωση του σωματείου φωτογράφων για το τρέχον έτος
  5. Στοιχεία επαγγελματικής έδρας (Α.Φ.Μ., ταχυδρομική διεύθυνση, ηλεκτρονική διεύθυνση, τηλέφωνα, δείγμα τιμολογίου/απόδειξης, ιστοσελίδα),
  6. Φορολογική ενημερότητα,
  7. Στοιχεία φωτογράφων-συνεργατών με τα απαραίτητα δικαιολογητικά: Α.Φ.Μ. φωτογράφου-συνεργάτη, επικυρωμένη φωτοτυπία επαγγελματικής ταυτότητας φωτογράφου-συνεργάτη, βεβαίωση για τον φωτογράφο-συνεργάτη από το σωματείο φωτογράφων για το τρέχον έτος, διεύθυνση εργασίας, τηλέφωνα.
  • Να υπογράψουν Πράξη/Δήλωση (όροι και προϋποθέσεις –κατάθεση μαζί με τα δικαιολογητικά) για το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017, με την οποία θα αποδέχονται τους όρους και τις προϋποθέσεις όπως ορίζονται στο Παράρτημα 1 (προσαρτάται).

Για τη χορήγηση άδειας φωτογραφικής κάλυψης των τελετών ορκωμοσίας πτυχιούχων επιβάλλεται στα φωτογραφεία τέλος, το οποίο ανέρχεται στο ποσό των πεντακοσίων ευρώ (500€) ετησίως (συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α.), ανά φωτογραφείο. Το τέλος καταβάλλεται εφάπαξ σε τραπεζικό λογαριασμό της Εταιρείας Αξιοποίησης και Διαχείρισης της Περιουσίας του Πανεπιστημίου Αθηνών (Ακαδημίας 52, 5ος όροφος, 210 368.8195, 210 368.186, 210 368.8194).

Μετά το πέρας του ελέγχου των ανωτέρω δικαιολογητικών, με νεότερη επιστολή από την Εταιρεία Αξιοποίησης και Διαχείρισης της Περιουσίας του Πανεπιστημίου Αθηνών, θα κληθούν τα φωτογραφεία, που αποδέχθηκαν τους όρους και πληρούν τις προϋποθέσεις, να καταθέσουν εντός πέντε (5) εργάσιμων ημερών το ανωτέρω τέλος των 500€.  Στη συνέχεια θα χορηγηθεί η σχετική άδεια και ο Τελικός Κατάλογος με τα ονόματα των φωτογραφείων που θα συμμετάσχουν στη φωτογράφηση των τελετών ορκωμοσίας πτυχιούχων του Ε.Κ.Π.Α., θα αναρτηθεί στην Κεντρική ιστοσελίδα του Ιδρύματος www.uoa.gr

Επισημαίνεται ότι, το φωτογραφείο και οι συνεργάτες του που δεν συμμορφώνονται με τους όρους και δεν πληρούν τις προϋποθέσεις, που περιγράφονται στο Παράρτημα 1, στερούνται την άδεια φωτογράφησης των τελετών ορκωμοσίας των πτυχιούχων του Ε.Κ.Π.Α

Γνωστοποιείται ότι όλες οι ανακοινώσεις που αφορούν την ενημέρωση των φωτογραφείων για τις τελετές ορκωμοσίας (πρόγραμμα, ορισμός φωτογραφείου ανά κλιμάκιο πτυχιούχων, κ.ά.), θα αναρτώνται στην ιστοσελίδα του Ε.Κ.Π.Α. (http://www.uoa.gr/anakoinoseis-kai-ekdhloseis/anakoinoseis/teletes-orkwmosias-ptyxioyxwn.html).

Ο Αναπληρωτής Πρύτανη

Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Διεθνών Σχέσεων