Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Σημαντικά Γεγονότα » Προβολή Σημαντικού Γεγονότος

Προβολή Σημαντικού Γεγονότος

26.04.2016

"Ο αποφατισμός στην ποίηση και τη θεολογία" - Διάλεξη του Χ. Γιανναρά, Ομ. Καθηγητή Φιλοσοφίας

Πραγματοποιήθηκε στη Θεολογική Σχολή στις 19/4/2016

Tην Τρίτη 19 Απριλίου 2016 πραγματοποιήθηκε στη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών διάλεξη του κ. Χρήστου Γιανναρά, Ομότιμου Καθηγητή της Φιλοσοφίας, με θέμα: «Ο αποφατισμός στην ποίηση και τη θεολογία»

Την εκδήλωση προσφώνησε ο Κοσμήτορας Κοσμήτορας της Θεολογικής Σχολής, Καθηγητής κ. Απόστολος Νικολαΐδης και χαιρέτησε ο Πρόεδρος του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας Καθηγητής κ. Σωτήριος Δεσπότης συνεπικουρούμενος από την Αναπλ. Πρόεδρο και Aναπλ. Kαθηγήτρια του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας κ. Κίρκη Κεφαλέα, η οποία είχε και το γενικό συντονισμό της εκδήλωσης.

Μετά το πέρας της διάλεξης ακολούθησε συζήτηση.

Η διάλεξη του κ. Γιανναρά εντάσσεται στο πλαίσιο των συναντήσεων-παρουσιάσεων σύγχρονων Ελλήνων διανοητών και ποιητών που πραγματοποιεί το Τμήμα Κοινωνικής Θεολογίας από το 2010.