Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Σημαντικά Γεγονότα » Προβολή Σημαντικού Γεγονότος

Προβολή Σημαντικού Γεγονότος

20.04.2016

Μνήμη Ασημάκη Θεοδωρόπουλου

Ο Ασημάκης Θεοδωρόπουλος, υπεύθυνος του Τμήματος Προμηθειών του ΕΛΚΕ, απεβίωσε την Κυριακή 17/04/2016.

Ο εκλιπών γεννήθηκε στο Λούβρο της Αρχαίας Ολυμπίας πριν από 47 χρόνια. Ως αριστούχος των πανελληνίων εξετάσεων εισήχθη το 1986 στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης απ’ όπου αποφοίτησε το 1994 ως Διπλωματούχος Πολιτικός Μηχανικός της Πολυτεχνικής Σχολής.

Στη συνέχεια εργάστηκε στον ιδιωτικό τομέα ως μελετητής και υπεύθυνος επιβλέπων μηχανικός, ενώ το 1998 ξεκίνησε η επαγγελματική του σταδιοδρομία στο Πανεπιστήμιο Αθηνών, στον Ειδικό Λογαριασμό Κονδυλίων Έρευνας. Κατάφερε με επιτυχία και ουσιαστική συμβολή να προσφέρει τις υπηρεσίες του σε όποια θέση του ανατέθηκε στον ΕΛΚΕ. Παράλληλα, διετέλεσε, επί σειρά ετών, Αντιπρόεδρος του Κέντρου Επιχείρησης και Καινοτομίας Αττικής (BIC of Attica).

Ο Ασημάκης Θεοδωρόπουλος, αγαπητός και πάντα διαθέσιμος να βοηθήσει, υπηρέτησε επί δύο συνεχείς διετίες στο Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου Διοικητικού Προσωπικού του Πανεπιστημίου μας.

Στη σύζυγό του Μαρία, διοικητικό στέλεχος του ΕΚΠΑ, και στα τρία παιδιά τους, τον Ηλία, τη Δωροθέα και τον Σάββα, για τα οποία ο εκλιπών μιλούσε πάντοτε με ιδιαίτερη περηφάνια και αγάπη, εκφράζουμε τα θερμά μας συλλυπητήρια. Θα τον θυμόμαστε όλοι με αγάπη.