Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Σημαντικά Γεγονότα » Προβολή Σημαντικού Γεγονότος

Προβολή Σημαντικού Γεγονότος

29.01.2015

Η Οδύσσεια των σκουπιδιών - 29/1/2015

Ανακοίνωση των Πρυτανικών Αρχών

Μετά από ένα γραφειοκρατικό λαβύρινθο διάρκειας έως τώρα περίπου ενός και ημίσεος έτους, του οποίου ως τελικός σταθμός πιστευόταν έως χθες η συντελεσθείσα θετική έκβαση του προσυμβατικού ελέγχου από την πάρεδρο του Ελεγκτικού Συνεδρίου, η πανεπιστημιακή κοινότητα πρέπει σήμερα δυστυχώς να ενημερωθεί για μια νέα καθυστέρηση στην εξέλιξη του γνωστού θέματος της καθαριότητας. Την ημέρα της αποστολής πρόσκλησης προς υπογραφή της σχετικής τρίμηνης σύμβασης ανταγωνίστρια εταιρεία, νομίμως αποκλεισθείσα από τους διαγωνισμούς, κατέθεσε μηνυτήρια αναφορά, η διερεύνηση της οποίας επιφέρει παραπέρα καθυστέρηση στην επίλυση του προβλήματος.

Οι πρυτανικές αρχές θα προσφύγουν σε οποιοδήποτε εναλλακτικό μέσο διαθέτουν ώστε το χρονίζον πρόβλημα καθαριότητας να αντιμετωπισθεί με τον καλλίτερο δυνατό τρόπο. Ζητούμε την κατανόηση όλων των μελών της πανεπιστημιακής κοινότητας για μια αναπόφευκτη διαδικασία, στο πλαίσιο πάντοτε της τήρησης της νομιμότητας. Οφείλουμε όμως να σημειώσουμε ότι η διαδικασία αυτή αποδεικνύεται στην πράξη ατελέσφορη για τις υπηρεσιακές μας δυνατότητες ή κατώτερη εκείνων της νεοελληνικής πονηρίας.