Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Σημαντικά Γεγονότα » Προβολή Σημαντικού Γεγονότος

Προβολή Σημαντικού Γεγονότος

29.11.2016

Η ετήσια βράβευση των εθελοντών των Συμμάχων Υγείας

29/11/2016

Με ιδιαίτερη επιτυχία πραγματοποιήθηκε, τη Δευτέρα 21 Νοεμβρίου 2016, η τελετή απονομής των Βραβείων, για τη σημαντική τους προσφορά προς άπορους, ανασφάλιστους και άλλες ευπαθείς ομάδες του πληθυσμού του λεκανοπεδίου Αττικής, στους 30 πιο δραστήριους εθελοντές από τους 335 συνολικά εθελοντές του ιατροκοινωνικού εθελοντικού Προγράμματος του Πανεπιστημίου Αθηνών ΣΥΜΜΑΧΟΙ ΥΓΕΙΑΣ (ΣΥ). Το πρόγραμμα βρίσκεται στον τρίτο χρόνο λειτουργίας του. Οι προσκεκλημένοι της Επιστημονικής Επιτροπής του Προγράμματος ιατροψυχοκοινωνικής προσφοράς ΣΥΜΜΑΧΟΙ ΥΓΕΙΑΣ είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν συνολικά για τον ετήσιο απολογισμό δράσεων, καθώς και για τους μελλοντικούς στόχους.

Μεταξύ άλλων ο καθηγητής κ. Γιάννης Τούντας, Πρόεδρος της Επιστημονικής Επιτροπής, τόνισε ότι «το πρόγραμμα ΣΥΜΜΑΧΟΙ ΥΓΕΙΑΣ συνέχισε για τρίτη χρονιά τη σημαντική ιατροκοινωνική προσφορά του επεκτείνοντας τις δραστηριότητες του σε επιπλέον δήμους του λεκανοπεδίου Αττικής. Όσο θα συνεχίζει η οικονομική κρίση και όσο θα υπάρχουν συμπολίτες μας που χρειάζονται την εθελοντική μας βοήθεια, εμείς θα συνεχίσουμε να προσφέρουμε, χάρη στην ανιδιοτελή δραστηριοποίηση των εθελοντών μας». Η συντονίστρια του προγράμματος Δρ Ελίζα Φερεκύδου, αναφέρθηκε στη σημασία της καλλιέργειας της εθελοντικής συνείδησης από τα φοιτητικά χρόνια, που συμβάλλει στην ολοκλήρωση του ενεργού πολίτη στην κοινωνία. Μέλη των εθελοντών ΣΥΜΜΑΧΩΝ ΥΓΕΙΑΣ μοιράστηκαν τις εμπειρίες τους με το κοινό, τονίζοντας την αξία του εθελοντισμού και της προσφοράς.

Στην εκδήλωση απεύθυναν χαιρετισμό ο καθηγητής κ. Γ. Πολυμενέας, Αναπληρωτής Πρύτανη του Πανεπιστημίου Αθηνών, η Διευθύντρια του Εργαστηρίου Υγιεινής, Επιδημιολογίας και Ιατρικής Στατιστικής, καθηγήτρια κ. Α. Λινού, ο καθηγητής κ. Π. Μαράκος εκ μέρους του προέδρου του Φαρμακευτικού Tμήματος, η Πρόεδρος του Tμήματος Νοσηλευτικής καθηγήτρια κ. Λεμονίδου, η διευθύντρια του Τομέα Ψυχολογίας του τμήματος Φιλοσoφίας – Παιδαγωγικής – Ψυχολογίας, καθηγήτρια κ. Α. Παπαστυλιανού, ο Δήμαρχος Μεταμόρφωσης κ. Καρπέτας, η Αντιδήμαρχος της Αθήνας κ. Μ. Στρατηγάκη, η αντιδήμαρχος του Δήμου Ελληνικού-Αργυρούπολης κ. Ε. Στελλάκη, ο αντιδήμαρχος Αγ. Αναργύρων–Καματερού κ. Ν. Παντελιάς, ο κ. Γ. Μακρυνός, αντιπρόεδρος του Διαδημοτικού Δικτύου Υγιών Πόλεων και εκπρόσωπος του Δήμου Κορυδαλλού, και ο κ. Γ. Αγουρίδης, μέλος του Δ.Σ. του Ιδρύματος «Σταύρος Νιάρχος».

Οι ΣΥΜΜΑΧΟΙ ΥΓΕΙΑΣ

Οι ΣΥΜΜΑΧΟΙ ΥΓΕΙΑΣ είναι εθελοντικό πρόγραμμα ιατροψυχοκοινωνικής προσφοράς, της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών σε συνεργασία με τα Τμήματα Οδοντιατρικής, Φαρμακευτικής, Νοσηλευτικής και ΦΠΨ (Τομέα Ψυχολογίας) του ΕΚΠΑ και ΤΕΙ Αθήνας, που πραγματοποιείται με την ευγενική υποστήριξη του Ιδρύματος «Σταύρος Νιάρχος».

Σκοπός του προγράμματος είναι η προσφορά ιατρικής, οδοντιατρικής, φαρμακευτικής και ψυχοκοινωνικής φροντίδας σε άπορους, ανασφάλιστους και άλλες ευπαθείς ομάδες του πληθυσμού του λεκανοπεδίου Αττικής από μέλη ΔΕΠ, επιστημονικούς συνεργάτες, καθώς και από προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές.

Περισσότερες πληροφορίες στο έγγραφο που επισυνάπτεται.