Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Σημαντικά Γεγονότα » Προβολή Σημαντικού Γεγονότος

Προβολή Σημαντικού Γεγονότος

02.12.2014

Φόρος τιμής στον Καθηγητή-Ακαδημαϊκό Δημήτριο Τριχόπουλο - 02/12/2014

ΣΩΜΑ ΟΜΟΤΙΜΩΝ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ

Το Σώμα των Ομοτίμων Καθηγητών του Πανεπιστημίου Αθηνών αποτίει φόρο τιμής στον Καθηγητή-Ακαδημαϊκό Δημήτριο Τριχόπουλο.

Σοφός πανεπιστημιακός διδάσκαλος, ιδιοφυής ερευνητής, οδηγός της κοινωνίας μας ελάμπρυνε όσο λίγοι το διεθνές επιστημονικό στερέωμα τιμώντας το Ελληνικό πνεύμα.

Οι πλείστες τιμητικές διακρίσεις δεν τον άλλαξαν. Άνθρωπος λιτός και απλός ήταν προσιτός και φιλικός πρός όλους  έχοντας συναίσθηση της αξίας του και της υψηλής αποστολής του.

Διηύθυνε επί σειρά ετών το Εργαστήριο  Υγιεινής και Επιδημιολογίας  της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών. Πέραν της προσφοράς του στο διδακτικό ερευνητικό και κοινωνικό έργο του εργαστηρίου, ανέδειξε πλήθος σημαντικών ερευνητώv τιμώντας τον ρόλο του ως δημιουργικού ηγέτη.

Ως Διευθυντής του Τμήματος Επιδημιολογίας και του Κέντρου Πρόληψης Καρκίνου του Πανεπιστημίου Harvard βοήθησε σημαντικά την Ελληνική Ακαδημαϊκή ιατρική.

Το Σώμα Ομοτίμων Καθηγητών του Πανεπιστημίου Αθηνών συμμετέχει στις εκδηλώσεις πένθους και τιμά τη μνήμη του.