Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Σημαντικά Γεγονότα » Προβολή Σημαντικού Γεγονότος

Προβολή Σημαντικού Γεγονότος

10.10.2016

Ένταξη του Ειδικού Λογαριασμού Κονδυλίων Έρευνας του Πανεπιστημίου Αθηνών στο Μητρώο Ανθρώπινου Δυναμικού

12/10/2016

Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 101 παρ. 1 του ν.4389/2016 (ΦΕΚ Α 94),  απογράφονται υποχρεωτικά στο Μητρώο Ανθρώπινου Δυναμικού Ελληνικού Δημοσίου, εκτός των άλλων, και τα φυσικά πρόσωπα που μισθοδοτούνται ή λαμβάνουν πάσης φύσεως αποδοχές ή πρόσθετες αμοιβές ή αποζημιώσεις ή με οποιαδήποτε άλλη ονομασία απολαβές και συνδέονται με οποιαδήποτε σχέση ή σύμβαση εργασίας ή έργου με τους φορείς του δημόσιου προκειμένου οι ως άνω υπόχρεοι να λαμβάνουν τις πάσης φύσεως τακτικές ή έκτακτες αποδοχές αποζημιώσεις και με οποιαδήποτε άλλη ονομασία αμοιβές, υποχρεωτικά μέσω τραπεζικού λογαριασμού από Ενιαία Αρχή Πληρωμής.

Ο Ειδικός Λογαριασμός Κονδυλίων Έρευνας του Πανεπιστημίου Αθηνών έχει ήδη προχωρήσει στις απαραίτητες ενέργειες εγγραφής του στην Ενιαία Αρχή Πληρωμής. Ωστόσο, επισημαίνεται ότι σύμφωνα με τις διατάξεις του ν.4389/2016 σε συνδυασμό με σχετικό ενημερωτικό έγγραφο της Ενιαίας Αρχής Πληρωμής, από 27.09.2016, η καταβολή αποδοχών, πρόσθετων αμοιβών και ημερησίων αποζημιώσεων μελών ΔΕΠ και συνεργατών που απασχολούνται με οποιαδήποτε σχέση εργασίας ή έργου στο Πανεπιστήμιο Αθηνών και πληρωνόντουσαν από την Υπηρεσία μας, πραγματοποιείται πλέον υποχρεωτικά μέσω της Ενιαίας Αρχής Πληρωμής.

Ως εκ τούτου, όλοι οι δικαιούχοι οφείλουν να απευθυνθούν στον Ειδικό Λογαριασμό Κονδυλίων Έρευνας και να δηλώσουν ή να επικαιροποιήσουν, εφόσον έχουν αλλαγή τραπεζικού λογαριασμού, μέσω υποβολής στην Υπηρεσία των εντύπων Ε-ΔΠ-05-3 (για ελληνικά) και Ε-ΔΠ-05-Ε21 (για αγγλικά)[1], τα στοιχεία του ΙΒΑΝ της τράπεζας στην οποία έχουν λογαριασμό. Επίσης, σημειώνεται ότι στα αιτήματα προς την Επιτροπή Ερευνών για έγκριση χορήγησης προκαταβολής δεν πρέπει να περιλαμβάνεται και το ποσό ημερήσιας αποζημίωσης μετακίνησης διότι το τελευταίο πλέον θα καταβάλλεται μέσω της Ενιαίας Αρχής Πληρωμής, μετά την πραγματοποίηση της μετακίνησης και προσκόμισης των παραστατικών του ταξιδιού.

Παρακαλούμε για την κατανόησή σας ως προς την σχετική καθυστέρηση της Υπηρεσία μας μέχρις ωσότου ολοκληρωθούν οι αρχικές απαιτούμενες ενέργειες από την τελευταία.

Ο Πρόεδρος της Επιτροπής Ερευνών

Καθηγ. Θωμάς Σφηκόπουλος

Αναπληρωτής Πρύτανη Ερευνητικής Πολιτικής και Ανάπτυξης

[1] Τα εν λόγω έντυπα είναι διαθέσιμα στην ιστοσελίδα του ΕΛΚΕ http://www.elke.uoa.gr/docs_elke.aspx#8