Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Σημαντικά Γεγονότα » Προβολή Σημαντικού Γεγονότος

Προβολή Σημαντικού Γεγονότος

25.10.2013

Εκπρόσωποι της Συνόδου των Πρυτάνεων στο Ευρωκοινοβούλιο

Εκδήλωση με θέμα "Κρίση, εφαρμοζόμενες πολιτικές και συνέπειες για τα Ελληνικά Πανεπιστήμια", Πέμπτη 17 Οκτωβρίου

Στη συνέντευξη Τύπου και στην ενημερωτική εκδήλωση που ακολούθησε, με συμμετοχή ευρωβουλευτών και κοινού, με πρωτοβουλία του Ευρωβουλευτή κ. Νίκου Χρυσόγελου και παρουσία της κ. Ρεμπέκα Χαρμς, συμπροέδρου της Ομάδας των Πράσινων στο Ευρωκοινοβούλιο, όπου συμμετείχαν οι:

-  Καθηγητής Γιάννης Μυλόπουλος, Πρύτανης Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (Α.Π.Θ), Προεδρεύων Συνόδου Πρυτάνεων των ελληνικών πανεπιστημίων,

- Καθηγητής Πάρις Τσάρτας, Πρύτανης Πανεπιστημίου Αιγαίου, μέλος του Προεδρείου της Συνόδου,

-  Καθηγήτρια Ελένη Καραμαλέγκου, Πρόεδρος Τμήματος Φιλολογίας, Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ), μέλος της Πανεπιστημιακής Συγκλήτου του ΕΚΠΑ, ως εκπρόσωπος της Πρυτανείας του ΕΚΠΑ,

δόθηκε η ευκαιρία να παρουσιαστεί η κατάσταση που επικρατεί σήμερα στα ελληνικά πανεπιστήμια και ειδικότερα το αδιέξοδο στο οποίο οδηγούνται, μετά την εφαρμογή του μέτρου της διαθεσιμότητας, τα 8 από αυτά.

Καταρχήν εξηγήθηκε ότι, αν καταργηθούν 1.349 θέσεις διοικητικού προσωπικού, τα 8 πανεπιστήμια θα αντιμετωπίσουν ανυπέρβλητα εμπόδια στη λειτουργία τους, καθώς και στις εκπαιδευτικές και ερευνητικές διαδικασίες, αφού θα έχουν βιβλιοθήκες αλλά όχι βιβλιοθηκονόμους, γραμματείες αλλά όχι γραμματείς, εργαστήρια και κλινικές αλλά όχι υποστηρικτικό προσωπικό.

Έγινε σαφές ότι η ένταξη των ελληνικών πανεπιστήμιων στην πολιτική της διαθεσιμότητας δεν είναι μνημονιακή υποχρέωση της χώρας, αλλά συγκεκριμένη πολιτική επιλογή που αποσκοπεί στη διάλυση των δημόσιων δομών στην ανώτατη εκπαίδευση και στην αντικατάστασή τους από ιδιωτικές. Σε ποια χώρα όμως της Ευρώπης προέκυψε κάτι καλό για την ανάπτυξη και την ευημερία χωρίς υψηλού επιπέδου δημόσια πανεπιστήμια;

Τέλος, οι εκπρόσωποι της Συνόδου των Πρυτάνεων των ελληνικών πανεπιστημίων ζήτησαν η πολιτική της διαθεσιμότητας να στηριχθεί σε αξιολόγηση των διοικητικών δομών των πανεπιστημίων. Η τυφλή, αυθαίρετη, ατεκμηρίωτη και χωρίς μελέτη αξιολόγησης των δομών κατάργηση θέσεων προσωπικού θα διαλύσει τα 8 πανεπιστήμια και μαζί με αυτά ό,τι έχει απομείνει όρθιο στην Ελλάδα.

Μπορείτε να παρακολουθήσετε ολόκληρη τη συνέντευξη Τύπου στον παρακάτω σύνδεσμό http://www.greenmediabox.eu/archive/2013/10/17/pressconference_greek-crises/ .

(Το κείμενο της εισήγησης του Προεδρείου της Συνόδου Πρυτάνεων, PDF, 167kB)