Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Σημαντικά Γεγονότα » Προβολή Σημαντικού Γεγονότος

Προβολή Σημαντικού Γεγονότος

11.11.2016

Εκλογή εκπροσώπου του Εργαστηριακού Διδακτικού Προσωπικού (Ε.ΔΙ.Π.) στη Σύγκλητο

Ηημερομηνία διεξαγωγής: Πέμπτη 24 Νοεμβρίου 2016, από ώρα 8.30 μέχρι 16.00

Ο ΠΡΥΤΑΝΗΣ

ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ

Έχοντας υπόψη:

1.        Τις διατάξεις του άρθρου 8 παρ. 19ε και του άρθρου 29 του ν. 4009/2011  «Δομή, λειτουργία, διασφάλιση της ποιότητας των σπουδών και διεθνοποίηση των ανώτατων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων» (Φ.Ε.Κ. 195/6-9-2011, τ.Α΄).

2.      Το γεγονός ότι έχει λήξει η θητεία των εκπροσώπων των μελών του Εργαστηριακού Διδακτικού Προσωπικού (Ε.ΔΙ.Π.) στη Σύγκλητο.

Προσκαλεί

Τα μέλη του Εργαστηριακού Διδακτικού Προσωπικού (Ε.ΔΙ.Π.) του Ιδρύματος για την ανάδειξη του αιρετού εκπροσώπου τους στη Σύγκλητο του Πανεπιστημίου Αθηνών για τη διετία 2016-18.

Οι εκλογές θα διεξαχθούν την Πέμπτη 24 Νοεμβρίου 2016, από ώρα 8.30 μέχρι 16.00 στην αίθουσα Συνεδριάσεων στο κεντρικό κτήριο του Πανεπιστημίου.

Η θητεία του αιρετού εκπροσώπου των μελών Εργαστηριακού Διδακτικού Προσωπικού (Ε.ΔΙ.Π.) είναι διετής χωρίς δυνατότητα επανεκλογής. Ο εκπρόσωπος εκλέγεται από ενιαίο ψηφοδέλτιο με καθολική ψηφοφορία των μελών Εργαστηριακού Διδακτικού Προσωπικού (Ε.ΔΙ.Π.) του Ιδρύματος και συμμετέχει στη Σύγκλητο με δικαίωμα ψήφου, όταν συζητούνται θέματα που αφορούν το ανωτέρω προσωπικό.

Η αρμόδια Διεύθυνση για τη διεξαγωγή των εκλογών (Διεύθυνση Διοικητικού) συντάσσει πίνακα εκλογέων των μελών Ε.ΔΙ.Π., ο οποίος τοιχοκολλείται στην είσοδο του κτηρίου επί της οδού Χρ. Λαδά 6 και αναρτάται στην επίσημη ιστοσελίδα του Ιδρύματός μας προς ενημέρωση του ανωτέρω προσωπικού έως την 10η-11-2016.

Κάθε εκλογέας μπορεί να ζητήσει με αίτησή του προς τη Διεύθυνση Διοικητικού την εγγραφή του στον οικείο πίνακα καθώς και τη διόρθωση κάθε στοιχείου της εγγραφής του που εσφαλμένα τυχόν αναφέρεται στον κατάλογο ή έχει μεταβληθεί μετά την κατάρτιση του καταλόγου ή να υποβάλει ένσταση για τη διαγραφή κάποιου από τους πίνακες εκλογέων, για λόγους που αναφέρονται στην ιδιότητά του ως εκλογέα.

Η αρμόδια υπηρεσία, αφού εξετάσει μέχρι την 16η-11-2016 τις τυχόν υποβληθείσες αιτήσεις-ενστάσεις και επιφέρει τις σχετικές μεταβολές στους πίνακες εκλογέων, οριστικοποιεί τους πίνακες την 18η-11-2016.

Κάθε εκλογέας που ανήκει στην παραπάνω κατηγορία προσωπικού έχει δικαίωμα να συμμετέχει ως υποψήφιος στις εκλογές.

Οι υποψηφιότητες υποβάλλονται εγγράφως στο Κεντρικό Πρωτόκολλο (Πανεπιστημίου 30) μέχρι τηνΤετάρτη 16 Νοεμβρίου 2016.

Η ψηφοφορία θα γίνει ενώπιον εφορευτικής επιτροπής.

Τακτικά και αναπληρωματικά μέλη της εφορευτικής επιτροπής κληρώνονται από τους εγγεγραμμένους στον οριστικό πίνακα των εκλογέων.

Η κλήρωση είναι δημόσια και θα γίνει την Παρασκευή 18 Νοεμβρίου 2016 και ώρα 11.00 π.μ. στη Διεύθυνση Διοικητικού (Χρήστου Λαδά 6, 8ος όροφος) ενώπιον δύο τουλάχιστον μελών του Εργαστηριακού Διδακτικού Προσωπικού (Ε.ΔΙ.Π.) και εάν αυτοί δεν παρασταθούν ενώπιον δύο υπαλλήλων της Διεύθυνσης.

Ο Πρύτανης

Μελέτιος-Αθανάσιος Κ. Δημόπουλος