Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Σημαντικά Γεγονότα » Προβολή Σημαντικού Γεγονότος

Προβολή Σημαντικού Γεγονότος

19.08.2016

Έφυγε από κοντά μας ο Νίκος Γιόκαρης

18/8/2016

Ο αγαπημένος μας συνάδελφος Νίκος Γιόκαρης, μέλος του ΔΣ του Συλλόγου Διδασκόντων της ΣΘΕ και καθηγητής του Τμήματος Φυσικής, δεν είναι πια μαζί μας.

Το Νίκο τον θυμόμαστε για την παρρησία και την ευθύτητα των απόψεών του, για την αγάπη του στη δουλειά του, για την ευαισθησία του στα κοινωνικά θέματα  και την ευθύνη που αισθανόταν απέναντι στα νέα παιδιά.

Ο Νίκος γεννήθηκε το 1950, αποφοίτησε από το Τμήμα Φυσικής του Πανεπιστημίου μας και πήρε το διδακτορικό του από το University of Chicago. Άφησε διακεκριμένη σταδιοδρομία στις ΗΠΑ προκειμένου να έρθει στο Πανεπιστήμιό μας. Ένας από τους τρείς πρώτους Έλληνες επιστήμονες, από όλα τα επιστημονικά πεδία, με τον μεγαλύτερο αριθμό αναφορών στις δημοσιευμένες εργασίες τους, με σημαντικά διεθνή βραβεία, μέλος πολλών διεθνών επιστημονικών επιτροπών, άφησε σημαντικό έργο στην Πειραματική Φυσική Στοιχειωδών Σωματιδίων. Ήταν μέλος της διεθνούς επιστημονικής ομάδος CDF που το 1995 ανακάλυψε το τόπ κουάρκ, το βαρύτερο εκ των γνωστών στοιχειωδών σωματιδίων, με σημαντική συνεισφορά στην ανακάλυψη αυτή.

Ως μέλος του Δ.Σ. του Συλλόγου Διδασκόντων της ΣΘΕ επί σειρά ετών ήταν πάντα παρών, δραστήριος και ακατάβλητος μέχρι τη τελευταία στιγμή. Θα τον θυμόμαστε για την αποφασιστικότητα με την οποία αντιτάχθηκε στις διαθεσιμότητες των διοικητικών υπαλλήλων, για τη συμβολή του στην επεξεργασία των θέσεών μας σε σημαντικά ζητήματα.

Από σήμερα το Πανεπιστήμιό μας, η Σχολή μας και το Τμήμα Φυσικής, ο Σύλλογός μας είναι φτωχότεροι.

Η εξόδιος ακολουθία θα γίνει στη Μαγούλα Τεγέας, στο ναό του Αγίου Νικολάου στις 4 το απόγευμα του Σαββάτου, 20 Αυγούστου. Το ΔΣ του Συλλόγου θα καταθέσει 200 ευρώ, αντί στεφάνου, στο Σύλλογο Γονιών Παιδιών με Νεοπλασματική Ασθένεια «Η Φλόγα».

Για το ΔΣ του Συλλόγου Διδασκόντων της ΣΘΕ

Δ. Φασουλιώτης             Κ. Μηλολιδάκης