Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Σημαντικά Γεγονότα » Προβολή Σημαντικού Γεγονότος

Προβολή Σημαντικού Γεγονότος

31.10.2014

Διεθνής διάκριση για τον καθηγητή του Ε.Κ.Π.Α. κ. Π. Μαχαίρα

του απονέμεται το βραβείο 2014 AAPS (American Association of Pharmaceutical Scientists) Dale E. Wurster Award in Pharmaceutics

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΥΤΑΝΕΙΑ ΤΟΥ Ε.Κ.Π.Α.

Αθήνα, 31/10/2014

Διεθνής διάκριση για τον καθηγητή του Ε.Κ.Π.Α. κ. Π. Μαχαίρα

Στον Καθηγητή του Τμήματος Φαρμακευτικής, της Σχολής Επιστημών Υγείας του Ε.Κ.Π.Α., κ. Παναγιώτη Μαχαίρα ανακοινώθηκε επισήμως ότι απονέμεται το βραβείο 2014 AAPS (American Association of Pharmaceutical  Scientists) Dale E. Wurster Award in Pharmaceutics. Σύμφωνα με την προκήρυξη του βραβείου «This high honor  is bestowed upon individuals who have made significant research contributions in the specific field of  pharmaceutics, encompassing such areas as physical pharmacy, preformulation, dosage form design, formulation, biopharmaceutics, pharmacokinetics».

Η βράβευση θα γίνει τη 2α Νοεμβρίου κατά τη διάρκεια του 2014 AAPS Annual Meeting and Exposition, San Diego Convention Center, San Diego, California, του τρέχοντος έτους.

Η νέα διάκριση του καθηγητή κ. Μαχαίρα, πέρα από τη διεθνή αναγνώριση του έργου του στον χώρο της Φαρμακευτικής, αποτελεί ιδιαίτερη τιμή και για το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, καθώς αναδεικνύει την ποιότητα και τον δυναμισμό των μελών Δ.Ε.Π. του Ιδρύματος, όπως ο τιμώμενος με μακρόχρονη θητεία στο Ε.Κ.Π.Α. Παράλληλα, προβάλλει στη διεθνή ακαδημαϊκή κοινότητα το επιστημονικό και ερευνητικό έργο που διεξάγεται στο Πανεπιστήμιο Αθηνών, στο Τμήμα Φαρμακευτικής.