Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Σημαντικά Γεγονότα » Προβολή Σημαντικού Γεγονότος

Προβολή Σημαντικού Γεγονότος

05.11.2014

Διάκριση του καθηγητή του Ε.Κ.Π.Α. Κ. Δεμέτζου

Ο καθηγητής του Ε.Κ.Π.Α. κ. Κ. Δεμέτζος εκλέχτηκε μέλος του Δ.Σ. της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Φαρμακευτικών Επιστημών, πρώτος Έλληνας με αυτή τη διάκριση

Ο Καθηγητής Φαρμακευτικής Νανοτεχνολογίας του Τμήματος Φαρμακευτικής του Ε.Κ.Π.Α. και πρόεδρος της Ελληνικής Φαρμακευτικής Εταιρείας (Ε.Φ.Ε.) κ. Κωνσταντίνος Ν. Δεμέτζος εκλέχτηκε μέλος του διοικητικού συμβουλίου (Executive Committee - ExCo) της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Φαρμακευτικών Επιστημών (European Federation of Pharmaceutical Sciences - EUFEPS). Η εκλογή έλαβε χώρα στη συνεδρίαση του Συμβουλίου της Ομοσπονδίας, στις 11/10/2014 στο Κέντρο των Φαρμακευτικών Επιστημών του Πανεπιστημίου της Βιέννης. Η υποψηφιότητα της Ελλάδας έτυχε ευρείας αποδοχής. Ως μέλος του ExCo ο κ. Δεμέτζος ανέλαβε το χαρτοφυλάκιο για το συντονισμό των επιστημονικών δικτύων της EUFEPS.

Η συμμετοχή της Ελλάδας διά του καθηγητή του Ε.Κ.Π.Α. κ. Δεμέτζου στο Δ.Σ. της EUFEPS αποτελεί ακόμα μια διάκριση του Τμήματος Φαρμακευτικής και γενικότερα του Πανεπιστημίου μας. Παράλληλα, μπορεί να προσφέρει περισσότερες δυνατότητες και ενθάρρυνση τόσο στους φοιτητές, όσο, κυρίως, στους αποφοίτους του Τμήματος και γενικότερα στους φαρμακοποιούς να συμμετέχουν ακόμα πιο ενεργά σε επιστημονικά δίκτυα, παρακολουθώντας όλες τις τελευταίες εξελίξεις στον επιστημονικό τους τομέα.