Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Σημαντικά Γεγονότα » Προβολή Σημαντικού Γεγονότος

Προβολή Σημαντικού Γεγονότος

28.08.2013

Ψήφισμα της Συγκλήτου του ΕΚΠΑ για το θέμα της διαθεσιμότητας των διοικητικών υπαλλήλων

28 Αυγούστου 2013

Η Σύγκλητος του ΕΚΠΑ στη σημερινή συνεδρία της 28ης Αυγούστου 2013 αποφάσισε ομόφωνα την έκδοση ψηφίσματος με το κάτωθι περιεχόμενο

Ψ H Φ I Σ M A

Η Σύγκλητος του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (Ε.Κ.Π.Α.) συζήτησε το θέμα της διαθεσιμότητας των διοικητικών υπαλλήλων των Ανώτατων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Α.Ε.Ι.), όπως αυτό έχει τεθεί από τις ανακοινώσεις των αρμόδιων Υπουργείων, και κατέληξε στα εξής:

• εκφράζει την πλήρη αντίθεσή της στη διαθεσιμότητα των διοικητικών υπαλλήλων των Α.Ε.Ι., καθώς το μέτρο αυτό θα οδηγήσει στην υποβάθμιση και τελική αδυναμία ουσιαστικής λειτουργίας των Πανεπιστημίων,
  • επιπλέον, αδυνατεί να παρακολουθήσει τη λογική και τη σκοπιμότητα τέτοιων οριζόντιων μέτρων παραμονές της ανακοίνωσης των νέων επιτυχόντων στα Α.Ε.Ι.. Είναι σαφές ότι μία τέτοια ενέργεια αναπόφευκτα υπονομεύει με πρωτόγνωρο τρόπο την αναγκαία υποστήριξη των σπουδών των φοιτητών και φοιτητριών για τα επόμενα χρόνια.

Αθήνα 28-8-2013

Από τη Γραμματεία Συγκλήτου