Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Σημαντικά Γεγονότα » Προβολή Σημαντικού Γεγονότος

Προβολή Σημαντικού Γεγονότος

19.09.2013

Ψ Η Φ Ι Σ Μ Α

της Συγκλήτου του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

Ψ H Φ I Σ M Α

Η Σύγκλητος του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (Ε.Κ.Π.Α.) στη σημερινή συνεδρία της 19ης Σεπτεμβρίου 2013 αποφάσισε ομόφωνα την έκδοση του ακόλουθου ψηφίσματος:

«Η Σύγκλητος του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών καταδικάζει απερίφραστα την ναζιστικής έμπνευσης και εκτέλεσης δολοφονία ενός έλληνα πολίτη.

Επισημαίνει προς όλες τις πολιτικές δυνάμεις του τόπου ότι το ναζιστικό φαινόμενο, προϊόν της παρούσας οικονομικοκοινωνικής και πολιτικής συγκυρίας, πρέπει να αντιμετωπιστεί με αποφασιστικότητα και ομοψυχία προκειμένου να επιτευχθεί η ριζική εξάλειψή του.

Η Σύγκλητος του Ε.Κ.Π.Α. θεωρεί ότι αυτό αποτελεί ελάχιστο χρέος όλων μας προς την ιστορία και τον πολιτισμό της χώρας μας.»