Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Σημαντικά Γεγονότα » Προβολή Σημαντικού Γεγονότος

Προβολή Σημαντικού Γεγονότος

15.09.2015

Αποχαιρετισμός στον Βαγγέλη Κεχριώτη

Ανακοίνωση του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας

Τα μέλη του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών πληροφορήθηκαν με οδύνη τον αδόκητο και πρόωρο χαμό του συναδέλφου Βαγγέλη Κεχριώτη, αναπληρωτή καθηγητή Ιστορίας στο Πανεπιστήμιο του Βοσπόρου. Απόφοιτος του Τμήματός μας, ο Βαγγέλης συνδέθηκε με στενούς και μακροχρόνιους δεσμούς με τους διδάσκοντες του, πολλοί και πολλές από τους οποίους υπήρξαν είτε δάσκαλοί του είτε βρέθηκαν μαζί του στα φοιτητικά έδρανα. Οι δεσμοί αυτοί, φιλικοί και επιστημονικοί, αποτυπώθηκαν και στη συμμετοχή του σε εκδηλώσεις και προγράμματα που οργάνωσε το Τμήμα μας, κυρίως όμως, σε έναν συνεχή και πλούσιο διάλογο. Έναν διάλογο στον οποίον ο Βαγγέλης Κεχριώτης πρόσφερε, ανάμεσα σε άλλα, τη βαθιά γνώση της ιστορίας των Ελλήνων ορθοδόξων της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας, καθώς και τις διεισδυτικές αναλύσεις του για τη σύγχρονη Τουρκία.

Με βαθιά θλίψη για την απώλεια του, εκφράζουμε στην οικογένειά του τα πιο θερμά μας συλλυπητήρια.

Τα μέλη του Τμήματος