Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Σημαντικά Γεγονότα » Προβολή Σημαντικού Γεγονότος

Προβολή Σημαντικού Γεγονότος

23.12.2015

Απόφαση της Πανεπιστημιακής Συγκλήτου της 23ης/12/2015 για την παράταση Προγράμματος του ΠΕΠ Αττικής

23/12/2015

Θέμα: Αίτημα παράτασης από την Περιφέρεια Αττικής για το Πρόγραμμα "ΠΕΠ ΑΤΤΙΚΗΣ: «Προμήθεια εργαστηριακού και τεχνολογικού εξοπλισμού Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών» με κωδικό MIS 10. 360207, στον άξονα προτεραιότητας 2 «Αειφόρος Ανάπτυξη και Βελτίωση της Ποιότητας Ζωής» του Ε.Π. «ΑΤΤΙΚΗ» 2007-2013."

Η Σύγκλητος του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών στη Συνεδρία της 23ης Δεκεμβρίου 2015 αποφάσισε ομόφωνα να ζητήσει από την Περιφέρεια Αττικής τρίμηνη παράταση για το Πρόγραμμα "ΠΕΠ ΑΤΤΙΚΗΣ: «Προμήθεια εργαστηριακού και τεχνολογικού εξοπλισμού Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών» με κωδικό MIS 10. 360207, στον άξονα προτεραιότητας 2 «Αειφόρος Ανάπτυξη και Βελτίωση της Ποιότητας Ζωής» του Ε.Π. «ΑΤΤΙΚΗ» 2007-2013."

Η παράταση κρίνεται απαραίτητη καθώς τα είδη τα οποία συμπεριλαμβάνονται στο Πρόγραμμα είναι απολύτως αναγκαία για την ενίσχυση και βελτίωση του εκπαιδευτικού έργου, το οποίο αφορά τους προπτυχιακούς φοιτητές. Το Πανεπιστήμιο κατέβαλε κάθε δυνατή προσπάθεια για την έγκαιρη ολοκλήρωση του έργου, όμως, για λόγους ανεξαρτήτους πολλές φορές της θέλησής του δεν κατέστη δυνατόν να ολοκληρωθεί το έργο εντός των προβλεπομένων προθεσμιών.

Με δεδομένη την ευαισθησία όχι μόνο του Πανεπιστημίου αλλά και της Πολιτείας για τα ζητήματα εκπαίδευσης των φοιτητών/φοιτητριών και εκσυγχρονισμού, με την ενίσχυση των νέων τεχνολογιών, του παρεχόμενου από τα Πανεπιστημιακά Ιδρύματα εκπαιδευτικού έργου, η Σύγκλητος θεωρεί ότι πρέπει να εξαντληθούν όλα τα περιθώρια, ώστε να δοθεί από την Περιφέρεια Αττικής η προτεινομένη παράταση.