Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Σημαντικά Γεγονότα » Προβολή Σημαντικού Γεγονότος

Προβολή Σημαντικού Γεγονότος

01.04.2015

Ανακοίνωση των Πρυτανικών Αρχών - 1/4/2015

Οι πρυτανικές Αρχές διαπιστώνουν ότι για τρίτη ημέρα συνεχίζεται η κατάληψη του κεντρικού κτηρίου διοίκησης του ΕΚΠΑ από εξωπανεπιστημιακά άτομα και με αιτήματα άσχετα προς οποιαδήποτε ακαδημαϊκά θέματα. Θεωρούμε ότι αυτή η απαράδεκτη ενέργεια πλήττει το δημόσιο πανεπιστήμιο συνολικά.
Σήμερα το πρωί τα μέλη της Πανεπιστημιακής κοινότητας συγκεντρώθηκαν στον χώρο των Προπυλαίων, προκειμένου να εκφραστεί η ΚΑΘΟΛΙΚΗ αντίθεση στην κατάληψη, που οδηγεί σε αδυναμία λειτουργίας του Ιδρύματος.
Υπογραμμίζεται ότι η συνεχιζόμενη αδυναμία λειτουργίας του Κεντρικού Κτηρίου δημιουργεί πλέον ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ προβλήματα στην εκπλήρωση των υποχρεώσεών του, όπως τις πληρωμές των εργαζομένων, την εκπαιδευτική διαδικασία, τις νομικές και δικαστικές υποθέσεις, τις υποθέσεις προς Εθνικούς και Διεθνείς φορείς.
Παρά το γεγονός ότι έχουμε προβεί από τριημέρου σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες, δεν έχει προκύψει καμία λύση του προβλήματος.