Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Σημαντικά Γεγονότα » Προβολή Σημαντικού Γεγονότος

Προβολή Σημαντικού Γεγονότος

30.04.2015

Ανακοίνωση της Συγκλήτου για την καθαριότητα - 30/4/2015

Η Σύγκλητος κατά τη σημερινή της Συνεδρίαση (30/4/15) συζήτησε το χρονίζον ζήτημα της καθαριότητας των χώρων του Πανεπιστημίου μας. Διαπίστωσε ότι η κατάσταση που έχει προκύψει έχει δημιουργήσει από μακρού σοβαρούς κινδύνους για την υγεία των φοιτητών, των καθηγητών και του διοικητικού προσωπικού και πρέπει να αντιμετωπισθεί άμεσα. Χρειάζεται συνεπώς κατεπείγουσα νομοθετική ρύθμιση.

Οι Πρυτανικές Αρχές έχουν προωθήσει πριν από καιρό σχετική τροπολογία στο Υπουργείο Πολιτισμού, Παιδείας και Αθλητισμού προκειμένου να επιτραπεί στο Πανεπιστήμιο να προσλάβει προσωπικό καθαριότητας χωρίς τη μεσολάβηση εργολάβων και έτσι να αντιμετωπισθεί άμεσα το πρόβλημα.

Οποιαδήποτε άλλη λύση έχει αποδειχθεί ανεπαρκής.