Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Σημαντικά Γεγονότα » Προβολή Σημαντικού Γεγονότος

Προβολή Σημαντικού Γεγονότος

07.11.2013

Ανακοίνωση Συμβουλίου Κοσμητείας της ΣΘΕ

Το Συμβούλιο Κοσμητείας της ΣΘΕ αναλογιζόμενο τις ευθύνες που του αναλογούν για την πρωτόγνωρη κρίση που μαστίζει το Πανεπιστημίου μας, θεωρεί υποχρέωση του να ενημερώσει όλους τους συναδέλφους της Σχολής, κάθε αρμόδιο αλλά και την κοινωνία ολόκληρη για τα παρακάτω.

Το Συμβούλιο Κοσμητείας της ΣΘΕ αναλογιζόμενο τις ευθύνες που του αναλογούν  για την πρωτόγνωρη κρίση που μαστίζει το Πανεπιστημίου μας, θεωρεί υποχρέωση του να ενημερώσει όλους τους συναδέλφους της Σχολής, κάθε αρμόδιο αλλά και την κοινωνία ολόκληρη για τα παρακάτω.

Το Συμβούλιο Κοσμητείας διετύπωσε από την αρχή, με επίσημη ανακοίνωση 9-9-13, την αντίθεση του για την άδικη αλλά και την επικίνδυνη για την λειτουργία του Πανεπιστημίου απόφαση να απομακρυνθεί τόσος μεγάλος αριθμός από τους υπηρετούντες Διοικητικούς υπαλλήλους (περίπου το 1/3).

Δυστυχώς για λόγους που σε εμάς τουλάχιστον δεν είναι γνωστοί, η έκκληση μας αυτή αγνοήθηκε από τους αρμοδίους. Η ακατανόητη αυτή άρνηση  σε συνδυασμό με την αδόκιμη συνδικαλιστική τακτική που επέλεξαν οι απεργοί έχει καταστρεπτικές συνέπειες.

Παρεμποδίζονται τα μελή της Πανεπιστημιακής κοινότητας να εισέλθουν στους χώρους εργασίας και να εκτελέσουν τα από τον νόμο προβλεπόμενα καθήκοντα με αποτέλεσμα το Πανεπιστήμιο ως σύνολο να παρουσιάζει εικόνα αποσύνθεσης.

Οι εξετάσεις της Περιόδου Σεπτεμβρίου δεν έχουν ολοκληρωθεί με τεράστιες κοινωνικές συνέπειες. Οι νεοεισαχθέντες φοιτητές δεν έχουν εγγραφεί, μαθήματα δεν έχουν αρχίσει  και όπως είναι αυτονόητο οι συνέπειες για την  ομαλή λειτουργία του εκπαιδευτικού έργου του Πανεπιστημίου και βαρύτατες θα είναι αλλά και μακροχρόνιες.

Οι Γενικές Συνελεύσεις των τμημάτων παρεμποδίζονται και οι πρόεδροι που επιχειρούν  να ανταποκριθούν στις από τον νόμο απορρέουσες υποχρεώσεις τους προπηλακίζονται.

Οι Ειδικοί Λογαριασμοί, η ζωογόνος δύναμη  για το Πανεπιστήμιο μας, καταστρέφονται και οι επιστημονικοί υπεύθυνοι των ερευνητικών προγραμμάτων που επιχορηγούνται από διεθνείς και Ελληνικούς φορείς βρίσκονται σε απόγνωση.

Θεωρούμε χρέος μας να τονίσουμε ότι όλα τα παραπάνω έχουν με επίσημα έγγραφα μας γνωστοποιηθεί στην Διοίκηση του Πανεπιστημίου, άλλα και τα μέλη της Σχολής μας που συμμετέχουν  στην Σύγκλητο κατ’ επανάληψη τα παρουσίασαν στις συνεδριάσεις της Συγκλήτου. Με λύπη καταθέτουμε ότι δυστυχώς η Σύγκλητος πολλές φορές διεκόπη από άτομα  που δεν είχαν κανένα νομικό δικαίωμα να παρευρίσκονται στην αίθουσα των συνεδριάσεων,  αλλά και οι αποφάσεις της Συγκλήτου για ανοικτά Πανεπιστήμια  ουδέποτε εισακούστηκαν από τις ομάδες περιφρούρησης των απεργών.

Απευθυνόμαστε στον Υπουργό αλλά και σε κάθε αρμόδιο και τον παρακαλούμε να δώσει το ταχύτερο λύση στο  επικίνδυνο αυτό πρόβλημα. Αποτελεί εθνικό  λάθος η μετακύληση των ευθυνών μεταξύ των αρμοδίων. Λάθος που είναι βέβαιο ότι θα έχει  καταστρεπτικές συνέπειες για την χώρα.

Οι υπογράφοντες:

O εκτελών χρέη Κοσμήτορας της Σχολής Θετικών Επιστημών