Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Σημαντικά Γεγονότα » Προβολή Σημαντικού Γεγονότος

Προβολή Σημαντικού Γεγονότος

09.11.2016

Ανακοίνωση Συγκλήτου της 8ης Νοεμβρίου 2016

8/11/2016

Στη σημερινή Συνεδρία της Συγκλήτου του Ε.Κ.Π.Α. τέθηκε για πολλοστή φορά το παρατεινόμενο πρόβλημα της ελλιπούς κρατικής χρηματοδότησης του Πανεπιστημίου, η οποία μετά από επανειλημμένες περικοπές βρίσκεται μόλις στο 20% του αναγκαίου προϋπολογισμού.

Η Σύγκλητος μετά από συζήτηση επαναδιατυπώνει την έκκλησή της προς την Πολιτεία να αντιμετωπισθεί επειγόντως αυτή η τεράστια δυσκολία στη λειτουργία του Πανεπιστημίου Αθηνών. Παράλληλα, επισημαίνει ότι πρέπει να αρθούν διάφοροι γραφειοκρατικοί περιορισμοί ως προς το ισχύον νομικό πλαίσιο, το οποίο επιδρά επιβραδυντικά έως ασφυκτικά στη λειτουργία του Ιδρύματος.

Από τη Γραμματεία Συγκλήτου