Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Σημαντικά Γεγονότα » Προβολή Σημαντικού Γεγονότος

Προβολή Σημαντικού Γεγονότος

15.09.2015

Ανακοίνωση για την ιδρυτική σύνοδο του Διεθνούς «Δικτύου Πανεπιστημίων στον Δρόμο του Μεταξιού»

(SUN: Silkroad Universities Network)

Στις 21-24 Αυγούστου πραγματοποιήθηκε με πρωτοβουλία και βασική διοργάνωση του Hankuk University of Foreign Studies της Seoul (Ν. Κορέα) στην Gyeongju της νοτιότατης Κορέας η ιδρυτική σύνοδος ενός Διεθνούς «Δικτύου Πανεπιστημίων στον Δρόμο του Μεταξιού» (SUN: Silkroad Universities Network). Βασικός στόχος αυτής της ενέργειας ήταν να αναγεννηθεί με την έννοια πλέον ακαδημαϊκών και πολιτιστικών επαφών και ανταλλαγών η λειτουργία του αρχαίου ήδη «Δρόμου του Μεταξιού» που συνέδεε την Άπω Ανατολή, μέσω χερσαίας και θαλάσσιας διαδρομής, με την κεντρική και νότια Ασία και παραπέρα την Μέση και Εγγύς Ανατολή και την Ευρώπη.

Στη σύνοδο είχαν προσκληθεί και συμμετείχαν εκπρόσωποι ενενήντα περίπου πανεπιστημίων από Ιαπωνίας μέχρι Πορτογαλίας και από Ρωσίας και Μογγολίας μέχρι Κεϋλάνης. Στην ιδρυτική διακήρυξη του δικτύου τονίσθηκε ιδιαίτερα η σημασία της προώθησης τέτοιων ειρηνικών δράσεων προσέγγισης και διαλόγου των λαών μέσω των ακαδημαϊκών εκπροσώπων τους και των πάσης φύσεως ακαδημαϊκών συνεργειών στον σύγχρονο κόσμο με τα δεδομένα προβλήματά του. Η τυχαία εκδήλωση τις ίδιες σχεδόν ημέρες μιας ιδιαίτερης έντασης στα σύνορα με την Β. Κορέα απροσδόκητα υπογράμμισε την αξία τέτοιων αντίρροπων δράσεων.

Το Πανεπιστήμιο Αθηνών εκπροσωπήθηκε στη σύνοδο από τον Αναπληρωτή Πρύτανη Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Διεθνών Σχέσεων καθηγητή κ. Κώστα Μπουραζέλη. Κατά την εκλογή της πρώτης Διοικούσας Επιτροπής του Δικτύου το Ε.Κ.Π.Α. περιλήφθηκε σε αυτήν (πράγμα που δεν συνέβη με άλλα σημαντικά ευρωπαϊκά πανεπιστήμια). Η σπουδαιότητα της εξασφάλισης κατ’ αυτόν τον τρόπο μιας ακόμη δυνατότητας αναγνώρισης, προβολής και δραστηριοποίησης του Πανεπιστημίου Αθηνών σε διεθνή πλαίσια είναι προφανής.