Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Προβολή ανακοίνωσης

Προβολή Ανακοίνωσης

23.12.2016

Μνήμη Βασιλείου Κουτήφαρη

23/12/2016

Πλήρης ημερών και έργων απεβίωσε ο Ομότιμος Καθηγητής της Ιατρικής Σχολής Βασίλειος Κουτήφαρης. Ο εκλιπών γεννήθηκε στην Αθήνα στις 22/11/1915. Έλαβε το πτυχίο της Ιατρικής το 1939 με το βαθμό «άριστα». Το 1947 εξελέγη διδάκτωρ της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών με βαθμό «άριστα». Το 1947-1952 διορίσθηκε Επιμελητής της Β' Μαιευτικής και Γυναικολογικής Κλινικής του Πανεπιστημίου Αθηνών στο Αρεταίειο Νοσοκομείο υπό τον Καθηγητή Ν. Λούρο. Έπειτα από πρόταση της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών έτυχε Κυβερνητικής υποτροφίας προς μετεκπαίδευση για ένα έτος στην Αγγλία (1950-1951). Στη συνέχεια παρατάθηκε η άδεια παραμονής του στο εξωτερικό και συμπλήρωσε την μετεκπαίδευσή του στις ΗΠΑ, όπου παρέμεινε από το 1951 έως το 1954.

Ο Βασίλειος Κουτήφαρης παρασημοφορήθηκε με τον «Χρυσό Σταυρό Γεωργίου», τον «Ταξιάρχη του Φοίνικος» και τον «Ανώτερο Ταξιάρχη του Φοίνικος».

Μετά την επιστροφή από το εξωτερικό εξελέγη παμψηφεί Υφηγητής της Ιατρικής του Πανεπιστημίου Αθηνών (1955). Ως Υφηγητής εργάσθηκε ως υπεύθυνος του Μαιευτικού Τμήματος του Μαιευτηρίου «Αλεξάνδρα». Επίσης, υπεύθυνος στο Κλινικό, Εκπαιδευτικό και Ερευνητικό Τομέα. Οργάνωσε και διεύθυνε το πρώτο στην Ελλάδα Ορμονολογικό-Γυναικολογικό Εξωτερικό Ιατρείο. Από το 1960 έως το 1978 διετέλεσε Υφηγητής της Χειρουργικής-Γυναικολογικής Κλινικής του Νοσοκομείου «Ευαγγελισμός» και του απενεμήθη η τιμητική διάκριση του «Ιατρού του Ευαγγελισμού».

Από το 1975 έως το 1978 διετέλεσε Εντεταλμένος Καθηγητής και Διευθυντής της Β' Μαιευτικής και Γυναικολογικής Κλινικής του Πανεπιστημίου Αθηνών στο Αρεταίειο Νοσοκομείο και στο Μαγγίνειο Μαιευτήριο. Στη συνέχεια διετέλεσε (1978 - 31/8/1983) τακτικός Καθηγητής της Β' Μαιευτικής και Γυναικολογικής Κλινικής του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Υπό την εποπτεία του εκπονήθηκαν 19 διδακτορικές διατριβές και 3 διατριβές επί Υφηγεσία. Έχει συγγράψει δύο Άτλαντες: α) τον Άτλαντα «Μαιευτικής», β) τον Άτλαντα «Γυναικολογίας» και το Σύγγραμμα «Μαιευτική», καθώς επίσης και μεγάλο αριθμό επιστημονικών εργασιών σε Ελληνικά και ξένα ιατρικά περιοδικά. Υπήρξε τακτικό μέλος του Ανωτάτου Υγειονομικού Συμβουλίου του Υπουργείου Κοινωνικών Υπηρεσιών.

Μετά την αποχώρησή του αναγορεύθηκε Ομότιμος Καθηγητής.

Η νεκρώσιμος ακολουθία θα τελεσθεί στο Κοιμητήριο Κηφισιάς το Σάββατο 24 Δεκεμβρίου και ώρα 11.30 π.μ.