Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Κοινωνική Δράση » Προβολή Κοινωνικής Δράσης

Προβολή Κοινωνικής Δράσης

28.03.2016

Παρουσίαση των δραστηριοτήτων του ΕΚΠΑ για τους πρόσφυγες

2η Συνάντηση εργασίας, 28/03/2016,
Αμφιθέατρο «Ι. Δρακόπουλος», 10 π.μ.

10.00-10.05

Το ΕΚΠΑ για τους πρόσφυγες

• Μελέτιος-Αθανάσιος Δημόπουλος, Πρύτανης

Συντονιστής:

• Δημήτρης Κουτσομπόλης (Υπεύθυνος Γραφείου Τύπου)

10.05-10.45

Α) Παρεμβάσεις στην Κοινότητα

• Ευθύμης Λέκκας (Καθηγητής Τμήματος Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος, Δ/ντής ΠΜΣ "Στρατηγικές Διαχείρισης Περιβάλλοντος, Καταστροφών & Κρίσεων").
  • Καλλιόπη Ρηγοπούλου (Καθηγήτρια Τμήματος Επικοινωνίας και ΜΜΕ).
  • Λευτέρης Παπαγιαννάκης (Αντιδήμαρχος Δήμου Αθηναίων, Πρόεδρος Συμβουλίου Ένταξης Μεταναστών).
  • Βασιλική Στρακαντούνα (Υπεύθυνη Βιβλιοθήκης Νομικής Σχολής).

10.45-11.25

Β) Δράσεις για την Υγεία των προσφύγων

• Θεόφιλος Ρόζενμπεργκ (Αναπλ. Καθηγητής Ιατρικής Σχολής, Δ/ντής ΠΜΣ "Διεθνής Ιατρική - Διαχείριση Κρίσεων Υγείας").
  • Παντελής Βασιλείου (Επίκ. Καθηγητής Ιατρικής Σχολής), Τάκης Κουλούβαρης (Λέκτορας Ιατρικής Σχολής).
  • Υπατία Δούση-Αναγνωστοπούλου (Αναπλ. Καθηγήτρια Ιατρικής Σχολής).
  • Ελένη Λαζαράτου (Αναπλ. Καθηγήτρια Ιατρικής Σχολής), Δανάη Παπαδάτου (Καθηγήτρια Τμήματος Νοσηλευτικής).

11.25-12.15

Γ) Δράσεις για την Εκπαίδευση των προσφύγων

• Αλεξάνδρα Ανδρούσου (Αναπλ. Καθηγήτρια Τμήματος Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία)
  • Ηρώ Μυλωνάκου-Κεκέ (Αναπλ. Καθηγήτρια Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης)
  • Χρήστος Παρθένης (Επίκ. Καθηγητής Τμήματος Φιλοσοφίας – Παιδαγωγικής – Ψυχολογίας), Μαρία Ιακώβου (Επίκ. Καθηγήτρια Τμήματος Φιλολογίας).
  • Παναγιώτης Πετράκης (Καθηγητής Τμήματος Οικονομικών Επιστημών, Δ/ντης Κ.Ε.Κ. Ε.Κ.Π.Α.).
  • Χριστίνα Αναγνωστοπούλου (Αναπλ. Καθηγήτρια Τμήματος Μουσικών Σπουδών).

12.15-13.00

Δ) Συζήτηση – προτάσεις – συντονισμός δράσεων

Καλούνται όλα τα μέλη της Πανεπιστημιακής Κοινότητας να μετέχουν σε αυτή την Ημερίδα του Παρατηρητηρίου του ΕΚΠΑ για τους Πρόσφυγες.  Ήδη η συγκέντρωση αγαθών ξεπέρασε τις προσδοκίες μας δεδομένου ότι η ανταπόκριση της Πανεπιστημιακής Κοινότητας είναι εντυπωσιακή και συγκινητική.

Με συναδελφικούς χαιρετισμούς

Θάνος Δημόπουλος