Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Κοινωνική Δράση » Προβολή Κοινωνικής Δράσης

Προβολή Κοινωνικής Δράσης

30.06.2015

Ογκολογικό Ιατρείο Κοινωνικής Αλληλεγγύης (Ο.Ι.Κ.Α.) του ΕΚΠΑ

Μια εθελοντική προσφορά πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας περίθαλψης της Ογκολογικής Μονάδας της Γ΄Παθολογικής Κλινικής προς τους ανασφάλιστους καρκινοπαθείς.

Ένα εθελοντικό σύστημα παροχής πρωτοβάθμιων και δευτεροβάθμιων υπηρεσιών υγείας για ανασφάλιστους καρκινοπαθείς, που παρέχει πλήρη νοσηλεία και δευτεροβάθμια περίθαλψη, αντίστοιχης ποιότητας με αυτή των ασφαλισμένων ασθενών μας, χωρίς όμως επιβάρυνση του Νοσοκομείου ή άλλων κρατικών φορέων οργανώθηκε από όλους τους εργαζόμενους της Ογκολογικής Μονάδας της Γ΄ Παθολογικής Κλινικής του Πανεπιστημίου Αθηνών, στο Νοσοκομείο «Η Σωτηρία», υπό τη διεύθυνση του καθηγητή της Ιατρικής Σχολής κ. Κ. Ν. Συρίγου.

Πρόκειται για την μοναδική οργανωμένη εθελοντική πρωτοβουλία που αναπτύχθηκε κατά τη διάρκεια της κρίσης που βιώνει η πατρίδα μας, η οποία παρέχει όχι μόνο πρωτοβάθμια, αλλά και δευτεροβάθμια περίθαλψη. Με τιτάνια προσπάθεια, πέραν της εθελοντικής δουλειάς όλων, εξασφαλίσθηκε η δωρεάν διενέργεια των αναγκαίων εξετάσεων και η δωρεάν παροχή του υγειονομικού υλικού και των ιδιαίτερα υψηλού κόστους αντινεοπλασματικών φαρμάκων.

Η παρατεταμένη και πολύπλευρη κρίση που βιώνει η κοινωνία μας τα τελευταία χρόνια δοκιμάζουν τις αντοχές του συστήματος υγείας της χώρας μας, με κύρια θύματα τους άπορους και τους χρονίως πάσχοντες, όπως ήταν αναμενόμενο. Αιφνιδίασε όμως και βρήκε τελείως απροετοίμαστες τις ιατρικές υπηρεσίες η δημιουργία μιας νέας κατηγορίας ασθενών, εκείνων χωρίς καμία απολύτως ασφάλιση. Το φαινόμενο των ανασφάλιστων ασθενών με καρκίνο εμφανίστηκε μετά τον πρώτο χρόνο της κρίσης, καθώς παλαιότερα οι χρονίως πάσχοντες είχαν πάντα κάποιου είδους ασφαλιστική κάλυψη, ή βιβλιάριο απορίας που κάλυπτε πλήρως τις νοσηλείες, τα φάρμακα και όλες τις αντικαρκινικές θεραπείες. Με τη γενίκευση της κρίσης, ο αριθμός των ανασφάλιστων καρκινοπαθών μεγάλωσε ταχύτατα.

Καθώς διαπιστώθηκε ότι ο αριθμός των ανασφάλιστων ασθενών με καρκίνο από το 2012 και μετά αύξανε με ραγδαίους ρυθμούς, όλοι οι εργαζόμενοι της Ογκολογικής Μονάδας της Γ΄ Παθολογικής Κλινικής του Πανεπιστημίου Αθηνών, στο Νοσοκομείο «Η Σωτηρία», αποφάσισαν να δράσουν αυτόβουλα και εθελοντικά προχωρώντας στη δημιουργία του Ογκολογικού Ιατρείου Κοινωνικής Αλληλεγγύης (Ο.Ι.Κ.Α.) του Ε.Κ.Π.Α. Από την αρχή της λειτουργίας του Ο.Ι.Κ.Α. καθιερώθηκαν κανόνες και τρόποι λειτουργίας που να εξασφαλίζουν την αδιάβλητη επιλογή των ασθενών που είναι ανασφάλιστοι, καθώς και ότι δεν χρεώνεται τίποτε το Νοσοκομείο, τα ασφαλιστικά ταμεία ή κάποιος άλλος δημόσιος φορέας.

Στη προσπάθεια αυτή συστρατεύτηκαν όλοι οι εργαζόμενοι της Ογκολογικής Μονάδας, καθώς και ιατροί από την Ιατρική Σχολή Αθηνών και το Νοσοκομείο «Η Σωτηρία». Επίσης, την προσπάθεια αυτή υποστήριξαν φαρμακευτικές εταιρείες (ελληνικές και διεθνείς), ο ΣΦΕΕ, η Ελληνική Αντικαρκινική Εταιρεία, ο Εθνικός Οργανισμός Φαρμάκων, αλλά και πολλοί πολίτες, που τους άγγιξε ο πόνος του συνανθρώπου και προσφέρθηκαν να βοηθήσουν με κάθε τρόπο, δημιουργώντας ένα πρωτόγνωρο κλίμα έντονων συναισθημάτων και ενθουσιασμού.

Η πρωτοβουλία αυτή, όπως και όλες οι εθελοντικές δράσεις που αναπτύχθηκαν μέσα στην κρίση, έδωσε στα πιο αδύναμα και χειμαζόμενα στρώματα της κοινωνίας μας την αίσθηση του υποτυπώδους δικτύου προστασίας, της ασφάλειας και του κουράγιου που απαιτούνται για να συνεχίσουν τον αγώνα για την επιβίωση.