Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Κοινωνική Δράση » Προβολή Κοινωνικής Δράσης

Προβολή Κοινωνικής Δράσης

16.09.2016

Νήσος Χίος 2016 - Ενέργειες αποκατάστασης από τις πυρκαγιές της 25ης Ιουλίου και 26ης Αυγούστου και ενημέρωση του Προέδρου της Δημοκρατίας

Τον Πρόεδρο της Ελληνικής Δημοκρατίας, Κύριο Προκόπη Παυλόπουλο, ενημέρωσε ο Καθηγητής Δυναμικής Τεκτονικής Εφαρμοσμένης Γεωλογίας & Διαχείρισης Φυσικών Καταστροφών του ΕΚΠΑ, Δρ Ευθύμης Λέκκας, για τις επιπτώσεις από τις πρόσφατες μεγάλες πυρκαγιές στη Χίο.

Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας κατόπτευσε από αέρος την πληγείσα περιοχή και ενημερώθηκε για τις ενέργειες αποκατάστασης ζημιών από τις πυρκαγιές της 25ης Ιουλίου 2016 και της 26ης Αυγούστου καθώς και την εκπόνηση Ολοκληρωμένου Σχεδίου Δράσης για την Περιβαλλοντική Προστασία και την Πρόληψη Φυσικών Καταστροφών, που εκπονείται από την Περιφέρεια Βορείου Αιγαίου και το Δήμο Χίου και το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Αιγαίου, το Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών και το Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης.

Το Σχέδιο Δράσης θα προτείνει συγκεκριμένες ενέργειες και μέτρα για τη μείωση του κινδύνου διάβρωσης, του πλημμυρικού κινδύνου, την προστασία από τις κατολισθήσεις, την επαναφορά των οικοσυστημάτων, την προστασία των υδροφόρων οριζόντων και την εκπόνηση σχεδίου δράσης για την πρόληψη δασικών πυρκαγιών.