Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Κοινωνική Δράση » Προβολή Κοινωνικής Δράσης

Προβολή Κοινωνικής Δράσης

05.12.2016

Καμπάνια Δωρεάς Μυελού των οστών

Επιστημονική Εταιρεία Φοιτητών Ιατρικής Ελλάδας - Παράρτημα Αθηνών

Γνωρίζεις τι είναι ο μυελός των οστών;
Γνωρίζεις πώς μπορείς να γίνεις δότης και έτσι να σώσεις μια ζωή;

Αυτές και πολλές ακόμα ερωτήσεις έρχεται να απαντήσει η ομάδα του "Will you...Marrow me?"

Το πρόγραμμα αυτό διοργανώνεται απο το Παράρτημα Αθηνών της Επιστημονικής Εταιρείας Φοιτητών Ιατρικής Ελλάδας σε συνεργασία με την Τράπεζα Εθελοντών Δοτών Μυελού των Οστών "Όραμα Ελπίδας" και το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (ΕΚΠΑ). Βασικός στόχος της δράσης αυτής είναι η ευαισθητοποίηση του κοινού σχετικά με τη δωρεά μυελού των οστών και η καταγραφή νέων εθελοντών δοτών. Το πρόγραμμα αυτό επικεντρώνεται αρχικά στην προσέλκυση, κυρίως, του φοιτητικού κοινού και γι' αυτό ξεκινήσαμε πρώτα από τις σχολές του ΕΚΠΑ. Έχοντας ήδη πραγματοποιήσει με επιτυχία δράσεις στα Τμήματα της Φιλοσοφικής Σχολής, της Σχολής Θετικών Επιστημών και στη ΣΕΦΑΑ, συνεχίζουμε και στα υπόλοιπα Τμήματα ως εξής:

• 7 - 8/12 στα Παιδαγωγικά Τμήματα
  • 13 - 15/12 στη Νομική Σχολή και τα Τμήματα της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών.

Ενημερώσεις θα πραγματοποιηθούν και στα Τμήματα της Σχολής Επιστημών Υγείας και στη Θεολογική Σχολή και οι ημερομηνίες θα ανακοινωθούν σύντομα.

Εσύ ακόμα να το πάρεις απόφαση;

Σε περιμένουμε!

Παράρτημα Αθηνών
της Επιστημονικής Εταιρείας
Φοιτητών Ιατρικής Ελλάδας