Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Κοινωνική Δράση » Προβολή Κοινωνικής Δράσης

Προβολή Κοινωνικής Δράσης

03.03.2016

Εθελοντική δράση στο ΠΙΚΠΑ Βούλας του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας ΕΚΠΑ

Την Παρασκευή  18 Δεκεμβρίου το Τμήμα Κοινωνικής Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α., με πρωτοβουλία του Προέδρου του Τμήματος καθηγητή κ. Σωτήρη Δεσπότη και της Αναπλ. Καθηγήτριας και Αναπλ. Προέδρου του Τμήματος κας Κίρκης Κεφαλέα, πραγματοποίησε επίσκεψη στο Κέντρο Αποθεραπείας και Αποκατάστασης Παίδων (ΠΙΚΠΑ) Βούλας μοιράζοντας είδη πρώτης ανάγκης στα παιδιά του Ιδρύματος.

Ύστερα από μια ενδιαφέρουσα ξενάγηση από εργοθεραπευτές στους χώρους του ΠΙΚΠΑ, η γνωστή ηθοποιός Αριέττα Μουτούση μίλησε στους φοιτητές και τις φοιτήτριες του Τμήματος για το νόημα του εθελοντισμού.

Η επίσκεψη στο ΠΙΚΠΑ του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας εντάσσεται στο δυναμικό πλαίσιο εθελοντισμού και κοινωνικής αλληλεγγύης που ήδη έχει αναπτυχθεί από το Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Καθηγητής Σωτήριος Δεσπότης

Πρόεδρος του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας