Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Κοινωνική Δράση » Προβολή Κοινωνικής Δράσης

Προβολή Κοινωνικής Δράσης

06.11.2015

Ανθρωπιστική Βοήθεια προς τους Πρόσφυγες

Τμήματος Νοσηλευτικής Πανεπιστημίου Αθηνών

Το Τμήμα Νοσηλευτικής του Πανεπιστημίου Αθηνών ανταποκρινόμενο στις μεγάλες ανάγκες των ευάλωτων ομάδων ανθρώπων λόγω της ανθρωπιστικής κρίσης, ξεκίνησε ορισμένες δράσεις παροχής  βοήθειας προς  τους πρόσφυγες. Για το σκοπό αυτό συγκεντρώθηκε ένα αρχικό χρηματικό ποσό, στο οποίο συνεισέφεραν μέλη  του διδακτικού, ερευνητικού, εργαστηριακού, διοικητικού προσωπικού και φοιτητών του Τμήματος.  Με το χρηματικό ποσό αγοράστηκαν τρόφιμα, ήδη υγιεινής και υπνόσακοι, ενώ συγκεντρώθηκαν κουβέρτες και άλλος  ιματισμός.  Έχει ήδη πραγματοποιηθεί η πρώτη διανομή σε πρόσφυγες που διαμένουν στην Πλατεία Βικτωρίας από κλιμάκιο στο οποίο συμμετείχαν, μέλη ΔΕΠ, ΕΤΕΠ, ΕΔΙΠ, προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί φοιτητές.  Συνεχίζεται η συγκέντρωση διαφόρων ειδών από το σύλλογο των φοιτητών του Τμήματος και το διδακτικό και λοιπό προσωπικό.