Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Κοινωνική Δράση » Προβολή Κοινωνικής Δράσης

Προβολή Κοινωνικής Δράσης

09.09.2016

2η Σύνοδος του Διεθνούς “Δικτύου Πανεπιστημίων στον Δρόμο του Μεταξιού”

SUN: Silkroad Universities Network

Στις 8-12 Αυγούστου 2016 πραγματοποιήθηκε με διοργανωτή το Hankuk University of Foreign Studies στην πόλη της Σεούλ Νότιας Κορέας, η 2η Σύνοδος του Διεθνούς “Δικτύου Πανεπιστημίων στον Δρόμο του Μεταξιού” (SUN: Silkroad Universities Network).

Ο οργανισμός που ιδρύθηκε τον Αύγουστο του 2015 έχει ως σκοπό την ανάδειξη της ιστορικής αξίας του “Δρόμου του Μεταξιού”, του δικτύου χερσαίων και θαλάσσιων διαδρομών, το οποίο λειτουργώντας κατά βάση ως εμπορική οδός που ξεκινούσε από την Άπω Ανατολή, διέσχιζε την κεντρική και νότια Ασία, τη Μέση και Εγγύς Ανατολή και κατέληγε στο δυτικό άκρο της Ευρώπης, εξελίχθηκε σε σημαντική πολιτιστική γέφυρα μεταξύ των λαών της ασιατικής και ευρωπαϊκής ηπείρου. Η προσέγγιση των λαών των δύο ηπείρων, με τη συνεργασία στο υψηλότερο ακαδημαϊκό επίπεδο, στοχεύοντας στην ειρηνική και αρμονική συνύπαρξη αποτελεί το μεγάλο όραμα των εμπνευστών και ιδρυτών του οργανισμού.

Στη 2η σύνοδο συμμετείχαν 48 ακαδημαϊκά ιδρύματα και ινστιτούτα, από 38 πόλεις συνολικά 21 ευρωπαϊκών και ασιατικών χωρών. Οι συμμετέχοντες επιβεβαίωσαν τη διάθεση για δημιουργική συνεργασία με την ανάπτυξη δράσεων που θα αναδείξουν τον ρόλο τους ως φορείς εκπαίδευσης των νέων με στόχο την καλλιέργεια σε αυτούς της αμοιβαίας κατανόησης και του σεβασμού στη διαφορετικότητα (φυλετική, θρησκευτική, πολιτική).

Το Πανεπιστήμιο Αθηνών εκπροσωπήθηκε στη σύνοδο από τον Αναπληρωτή Πρύτανη Υγείας και Κοινωνικής Πολιτικής καθηγητή κ. Γεώργιο Κ. Ζωγράφο. Ο κ. Ζωγράφος συμμετείχε και στις εργασίες της Διοικούσας Επιτροπής του Οργανισμού, η οποία είχε εκλεγεί κατά την ιδρυτική σύνοδο, με το γεγονός της επιλογής του ΕΚΠΑ σε αυτή να σηματοδοτεί την αναγνώριση του σημαντικού ρόλου που μπορεί να διαδραματίσει το μεγαλύτερο και αρχαιότερο ακαδημαϊκό ίδρυμα της χώρας στον διεθνή ακαδημαϊκό χώρο.