Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Κοινωνική Δράση » Προβολή Κοινωνικής Δράσης

Προβολή Κοινωνικής Δράσης

180 Χρόνια ΕΚΠΑ - Τα Πανεπιστημιακά Μουσεία ανοικτά στο κοινό

Σάββατο 6 Μαΐου 2017

Στο πλαίσιο των εορταστικών εκδηλώσεων για τα 180 χρόνια από την ίδρυση του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, το Σάββατο 6 Μαΐου 2017, τα Πανεπιστημιακά Μουσεία θα είναι ανοικτά για το ευρύ κοινό από τις 11:00 π.μ. έως τις 3:00 μ.μ. Οι επισκέπτες με παράλληλες ανά χρονικά διαστήματα ξεναγήσεις θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν και να ενημερωθούν για τον επιστημονικό και πολιτιστικό πλούτο του Πανεπιστημίου Αθηνών. Οι υπεύθυνοι Καθηγητές και Διευθυντές των Μουσείων καθώς και το προσωπικό τους θα προσφέρουν στο κοινό την εμπειρία της γνωριμίας του σπάνιου θησαυρού που διαθέτουν τα τμήματα στις μουσειακές τους συλλογές.

Η γεωγραφική κατανομή των Πανεπιστημιακών Μουσείων διακρίνεται σε τρία σημεία: στα Μουσεία της Σχολής Επιστημών Υγείας στις πανεπιστημιακές εγκαταστάσεις στο Γουδή, στα Μουσεία της Πανεπιστημιόπολης Ζωγράφου και στο Μουσείο Ιστορίας και Ιστορικό Αρχείο στο κέντρο της Αθήνας. Παράλληλα, ομάδα της πανεπιστημιακής κοινότητας θα προσφέρει ξενάγηση στο ιστορικό κτήριο του ΕΚΠΑ (Πανεπιστημίου 30). Για τους επισκέπτες των Μουσείων της Πανεπιστημιόπολης θα υπάρχει λεωφορείο στην κεντρική είσοδο της Πανεπιστημιόπολης επί της οδού Ούλωφ Πάλμε για την εύκολη μετάβαση του κόσμου στα Μουσεία.

Για περισσότερες πληροφορίες:  210 368 9748

210 368 9500-10