Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Κοινωνική Δράση

Κοινωνική Δράση

Η Κοινωνική Δράση του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών αποτελεί το πεδίο έκφρασης και τη δίοδο επικοινωνίας των μελών και των δομών του με την κοινωνία.
Με τον τρόπο αυτό, οι ποικίλες δραστηριότητες των μελών της πανεπιστημιακής κοινότητας, οι οποίες αποσκοπούν στη παροχή γνώσης και μεταφορά εμπειρίας στο κοινωνικό σύνολο, αναδεικνύουν την κοινωνική φυσιογνωμία του ΕΚΠΑ και συμβάλλουν στην υποστήριξη της συνοχής του κοινωνικού ιστού.

06-10-2015 Αντιμετωπίζω τη Μοναξιά

Οδηγίες για Φοιτήτριες και Φοιτητές

12-08-2015 Παροχή υγειονομικών και άλλων υπηρεσιών από το Πανεπιστήμιο Αθηνών στους πρόσφυγες και τους μετανάστες

Το Πανεπιστήμιο Αθηνών συμμετέχει στις δράσεις της Πολιτείας για την αντιμετώπιση των οξύτατων προβλημάτων των προσφύγων και των μεταναστών.

04-08-2015 Αριάδνη: Πρόγραμμα Κατάρτισης Επαγγελματιών Ψυχικής Υγείας

για το φαινόμενο του «Εθισμού» των εφήβων στο Διαδίκτυο καθώς και για τους κινδύνους που αντιμετωπίζουν τα παιδιά και οι έφηβοι από την ανεξέλεγκτη χρήση του Διαδικτύου

28-07-2015 Εκπαίδευση Φοιτητών Ιατρικής στο Κέντρο Υγείας Αρεόπολης

Στο πλαίσιο του Προγράμματος "Ιατρική Απόβαση - 2015", φοιτητές από τις Ιατρικές Σχολές Αθηνών, Πατρών, Θεσσαλονίκης, Ιωαννίνων, Λάρισας, Αλεξανδρούπολης και Κρήτης, θα εκπαιδευτούν και θα συνδράμουν στο δύσκολο έργο του Κέντρου...