Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Γενικές Ανακοινώσεις » Προβολή Γενικής Ανακοίνωσης

Προβολή Γενικής Ανακοίνωσης

21.10.2010

Υπηρεσία Εθελοντικής Υποστήριξης

της Μονάδας Προσβασιμότητας Φοιτητών με Αναπηρία (ΦμεΑ) του Πανεπιστημίου

Συμμετοχή ως τις 27 Οκτωβρίου 2010

Η Υπηρεσία Εθελοντικής Υποστήριξης είναι μία καινούρια πρωτοβουλία της Μονάδας Προσβασιμότητας Φοιτητών με Αναπηρία (http://access.uoa.gr). Ο στόχος είναι να καθιερωθεί η  συστηματική εθελοντική υποστήριξη των Φοιτητών με Αναπηρία από άλλους φοιτητές, σε θέματα που αφορούν τις σπουδές τους.

Η Υπηρεσία βρίσκεται προς το παρόν σε πιλοτικό στάδιο. Θα εφαρμοστεί τμηματικά για το χειμερινό εξάμηνο αυτού του έτους. Θα εξυπηρετηθούν 20 Φοιτητές με Αναπηρία που φοιτούν στα εξής Τμήματα:

Νομικής / Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας / Φιλολογίας Μαθηματικών και Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών.

Για να λειτουργήσει ομαλά το σύστημα, υπολογίζεται ότι χρειάζονται 50 εθελοντές.

Η υποστήριξη που θα λάβει ο κάθε φοιτητής εξαρτάται από το είδος της αναπηρίας του (κινητική, απώλεια όρασης ή ακοής, χρόνια ασθένεια) και από τις εξατομικευμένες ανάγκες του, τις οποίες θα δηλώσει στην αρχή του πιλοτικού. Ενδεικτικά αναφέρεται ότι η υποστήριξη μπορεί να σχετίζεται με:

• Μετακίνηση και χειρισμό αντικειμένων σε χώρους εντός ή εκτός της Σχολής (αναζήτηση συγγραμμάτων στις βιβλιοθήκες, υποστήριξη στο εστιατόριο…)
  • Υποστήριξη στο αμφιθέατρο ή στο εργαστήριο (κράτημα σημειώσεων, περιγραφή του ακουστικού ή οπτικού περιεχομένου παρουσιάσεων και διαλέξεων…)
  • Μετατροπή σημειώσεων σε ηλεκτρονική μορφή
  • Υποστήριξη σε περίπτωση αδυναμίας μετακίνησης του φοιτητή (παραλαβή συγγραμμάτων από τα βιβλιοπωλεία, μεταφορά του τι ειπώθηκε στο μάθημα…)

Οι εθελοντές θα υποστηρίζουν τους Φοιτητές με Αναπηρία στον τομέα που επιθυμούν, ανάλογα με την διαθεσιμότητά τους. Δεν χρειάζεται να έχουν κάποια προηγούμενη εμπειρία, καθώς θα λάβουν την κατάλληλη εκπαίδευση πριν αναλάβουν τα καθήκοντά τους.

Θα χορηγηθεί επίσημη βεβαίωση συμμετοχής στο τέλος του εξαμήνου.

Αν κάποιος φοιτητής, που φοιτά στα παραπάνω τμήματα, πιστεύει πως θα μπορούσε να επωφεληθεί από την υποστήριξη κάποιου εθελοντή, ή ενδιαφέρεται να γίνει ο ίδιος εθελοντής, ας επικοινωνήσει με την υπάλληλο την Μονάδα Προσβασιμότητας Φοιτητών με Αναπηρία, Αριάδνη Βελισσαροπούλου, στο 210 7275130. Μπορείτε να δηλώσετε συμμετοχή ως τις 27 Οκτωβρίου 2010.

Η αφίσα εθελοντισμού