Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Γενικές Ανακοινώσεις » Προβολή Γενικής Ανακοίνωσης

Προβολή Γενικής Ανακοίνωσης

08.04.2015

Σενάρια Διαφοροποιημένης Διδασκαλίας

Υποβολή αιτήσεων: μέχρι 7/5/2015

To Κέντρο Συνεχιζόμενης Εκπαίδευσης και Επιμόρφωσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστήμιου Αθηνών (ΕΚΠΑ), στο πλαίσιο του προγράμματος «Αξιολόγηση και Διασφάλιση Ποιότητας στην Εκπαίδευση», Λ' Κύκλος με Κ.Ε. 11503 οργανώνει το ακόλουθο Επιμορφωτικό Πρόγραμμα:

Σενάρια Διαφοροποιημένης Διδασκαλίας, 100 ώρες (Κωδ. DEDITES) – Έναρξη Μαθημάτων Δευτέρα 11/05/2015

Σκοπός του προγράμματος είναι η εξειδικευμένη κατάρτιση στο σχεδιασμό σεναρίων διαφοροποιημένης διδασκαλίας (differentiated teaching method) και στην ανάπτυξη διαφοροποιημένων διδακτικών στόχων, στρατηγικών μάθησης και εργαλείων αξιολόγησης. Επίσης, στόχος του σεμιναρίου είναι οι εκπαιδευόμενοι να σχεδιάζουν διαβαθμισμένα σενάρια για τάξεις μικτής ικανότητας με την αξιοποίηση του επιστημονικού εργαλείου διαβαθμισμένων δεξιοτήτων της διεθνούς έρευνας PIRLS, με στόχο την εφαρμογή στρατηγικών κατανόησης περιεχομένου σε πολυτροπικά κείμενα και τη μείωση του λειτουργικού αναλφαβητισμού σε μαθητές Α/βάθμιας και Β/βάθμιας εκπαίδευσης.

Η λήξη υποβολής των αιτήσεων για το Επιμορφωτικό Πρόγραμμα είναι στις 7 Μαΐου 2015.

Το κόστος συμμετοχής ανέρχεται στα 220 ευρώ και 170 ευρώ για φοιτητές, ανέργους και υπαλλήλους του ΕΚΠΑ και εκπαιδευόμενους που έχουν ήδη λάβει μέρος σε κάποιο από τα Επιμορφωτικά Προγράμματα Αξιολόγησης και Διασφάλισης Ποιότητας του Κέντρου Συνεχιζόμενης Εκπαίδευσης και Επιμόρφωσης του Ε.Κ.Π.Α.
Το ποσό καταβάλλεται εφάπαξ στην αρχή του σεμιναρίου.

Με την ολοκλήρωση του Επιμορφωτικού Προγράμματος, θα χορηγηθεί στους συμμετέχοντες «Πιστοποιητικό Επιμόρφωσης στο Θεματικό Αντικείμενο: Σενάρια Διαφοροποιημένης Διδασκαλίας».