Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Γενικές Ανακοινώσεις » Προβολή Γενικής Ανακοίνωσης

Προβολή Γενικής Ανακοίνωσης

01.04.2011

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος - Πρόγραμμα IDES-EDU

Συμμετοχή επαγγελματιών του κτιριακού τομέα, μελών εκπαιδευτικών ή

ερευνητικών ιδρυμάτων κ.α στην υλοποίηση και προώθηση του προγράμματος IDES-EDU.

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος από επαγγελματίες του κτιριακού τομέα και εκπαιδευτικά και ερευνητικά ιδρύματα κ.α. για συμμετοχή στην υλοποίηση και προώθηση του μεταπτυχιακού προγράμματος και του προγράμματος εξειδίκευσης στον Ολοκληρωμένο Αειφόρο Ενεργειακό Σχεδιασμό του Δομημένου Περιβάλλοντος (πρόγραμμα IDES-EDU).

Το IDES-EDU είναι ένα Ευρωπαϊκό πρόγραμμα που έχει ως στόχο τη δημιουργία ενός μεταπτυχιακού προγράμματος για φοιτητές αλλά και ένα αντίστοιχο πρόγραμμα εξειδίκευσης για επαγγελματίες. Η επίσημη έναρξη και για τα δύο εκπαιδευτικά προγράμματα (μεταπτυχιακού και εξειδίκευσης) θα γίνει το 2013, σε συγχρονισμό με την έναρξη της καινούριας ακαδημαϊκής χρονιάς

Σκοπός του IDES-EDU είναι να συνεισφέρει στη βελτιωμένη εφαρμογή των σχετικών με την ΟΕΑΚ και τις ΑΕΠ Ευρωπαϊκών οδηγιών που έχουν ως στόχο την Ελληνική και Ευρωπαϊκή αγορά αλλά και στην ευκολότερη επίτευξη των μακροπρόθεσμων στόχων της ΕΕ. Αυτό θα επιτευχθεί μέσω της παροχής ειδικών, καταρτισμένων και εξειδικευμένων στον ολοκληρωμένο αειφόρο ενεργειακό σχεδιασμό και στη συνεργασία σε ομάδες πολλών ειδικοτήτων. Αυτό βελτιώνει την αποδοτικότητα στη διαδικασία κατασκευής και οδηγεί σε βέλτιστες κτιριακές έννοιες από την άποψη της ενεργειακής απόδοσης, της ένταξης ΑΠΕ, της θερμικής άνεσης και της υγείας, και του κόστους/αποτελεσματικότητας. Το IDES-EDU θα συμβάλει στην έναρξη μιας σημαντικής μετάβασης στη διαδικασία οικοδόμησης. Σε αυτή τη μετάβαση ο σημερινός κατακερματισμός της διαδικασίας οικοδόμησης, δηλαδή η παραδοσιακή διαδικασία που οδηγεί σε μη-βελτιστοποιημένες λύσεις, θα πρέπει να ξεπεραστεί.

Ο κτιριακός τομέας θα έχει στη διαθεσιμότητα του ειδικούς εκπαιδευμένους στον Ολοκληρωμένο Αειφόρο Ενεργειακό Κτιριακό Σχεδιασμό και θα μπορέσει να επιτύχει μεγαλύτερη ανταγωνιστικότητα στην Ευρωπαϊκή αγορά.

Εκπαιδευτικά ιδρύματα εκτός της κοινοπραξίας θα επωφεληθούν από το εκτεταμένο πρόγραμμα ανταλλαγής φοιτητών. Όλα τα ιδρύματα παραδίδουν φοιτητές/επαγγελματίες εκπαιδευμένους στη συνεργασία με άτομα διαφορετικών ειδικοτήτων και στους στόχους της ΕΕ για την ενέργεια και την αειφορία.

Οι φοιτητές θα είναι πολύ καλά καταρτισμένοι για μια νέα αγορά που απαιτεί ειδικούς ικανούς να δουλέψουν σε ομάδες πολλαπλών ειδικοτήτων και να εφαρμόσουν τις Ευρωπαϊκές νομοθεσίες για την ενέργεια και την αειφορία.

Οι αρχιτέκτονες θα γνωρίσουν νέες σχεδιαστικές μεθόδους και θα αντιληφθούν καλύτερα την αναγκαιότητα του Ολοκληρωμένου Σχεδιασμού Κτιρίων για να φτάσουν και να ξεπεράσουν τους στόχους της ΟΕΑΚ.

Οι ένοικοι και οι τελικοί χρήστες θα έχουν τα οφέλη της βελτιωμένης ποιότητας εσωτερικού περιβάλλοντος και εξαιρετικά χαμηλού ενεργειακού κόστους.

Τα ερευνητικά ιδρύματα θα επεκτείνουν τους ερευνητικούς τομείς και τους πόρους τους με τη δοκιμή και παρακολούθηση καινοτόμων προϊόντων και στοιχείων

Εάν είστε επαγγελματίας του κτιριακού τομέα, μέλος εκπαιδευτικού ή ερευνητικού ιδρύματος κ.α. τότε μπορείτε να συμμετέχετε στην υλοποίηση και προώθηση του προγράμματος IDES-EDU. Για περισσότερες πληροφορίες για την εκδήλωση ενδιαφέροντος σας μπορείτε να απευθυνθείτε στην τοπική ιστοσελίδα του προγράμματος, http://ides-edu.phys.uoa.gr/.