Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Γενικές Ανακοινώσεις » Προβολή Γενικής Ανακοίνωσης

Προβολή Γενικής Ανακοίνωσης

22.01.2014

Προκήρυξη εκπαιδευτικών προγραμμάτων Ευρωπαϊκού Κέντρου Αριστείας Jean Monnet (22/1/14)

Παράταση προθεσμίας υποβολής υποψηφιοτήτων: μέχρι τις 10/2/2014

To Ευρωπαϊκό Κέντρο Αριστείας Jean Monnet του Πανεπιστημίου Αθηνών διοργανώνει τρία Εκπαιδευτικά Προγράμματα και προκηρύσσει διαγωνισμό για την επιλογή των συμμετεχόντων:

1. Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «Επιχειρηματικές Ευκαιρίες για αγροτικά προϊόντα ποιότητας» (Κωδ. ΕΠ 101/2014)

2. Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «Διαπραγματεύσεις: Απόκτηση δεξιοτήτων για την επίλυση διαφορών» (Κωδ. ΕΠ 102/2014)

3. Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «Ενεργειακές εξελίξεις στην Ευρώπη και τη ΝΑ Μεσόγειο» (Κωδ. ΕΠ 103/2014)

Τα προγράμματα αποσκοπούν στην κατάρτιση των συμμετεχόντων και στην απόκτηση δεξιοτήτων για την πρακτική εφαρμογή των αποκτηθεισών γνώσεων (policy-oriented seminar) σε ένα απαιτητικό επαγγελματικό και διεθνές περιβάλλον.

Η επιλογή των συμμετεχόντων γίνεται μετά από αξιολόγηση των φακέλων τους, δηλαδή των πανεπιστημιακών τους προσόντων, της συνάφειας των σπουδών τους και τυχόν εμπειρίας τους στο αντικείμενο του εκπαιδευτικού προγράμματος. Οι συμμετέχοντες που ολοκληρώνουν με επιτυχία το πρόγραμμα λαμβάνουν Πιστοποιητικό (Certificate) επιτυχούς συμμετοχής.

Την εποπτεία των προγραμμάτων έχουν ο Καθηγητής Γιάννης Βαληνάκης, Πρόεδρος του Ευρωπαϊκού Κέντρου Αριστείας Jean Monnet, ο Καθηγητής Ναπολέων Μαραβέγιας, Αντιπρόεδρος του Ευρωπαϊκού Κέντρου Αριστείας Jean Monnet και ο Αναπληρωτής Καθηγητής του Πανεπιστημίου Πειραιά Νικόλαος Φαραντούρης.

Κόστος συμμετοχής

Όσοι επιλεγούν να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα καταβάλλουν δίδακτρα που κατατίθενται σε λογαριασμό του Πανεπιστημίου Αθηνών κατά την εγγραφή και δεν προβλέπεται δυνατότητα επιστροφής τους.

Προθεσμία υποβολής υποψηφιοτήτων

Για την υποβολή υποψηφιοτήτων είναι απαραίτητη η συμπλήρωση της ειδικής Αίτησης Συμμετοχής και η ηλεκτρονική αποστολή της συνοδευόμενης από Βιογραφικό Σημείωμα στη διεύθυνση jmcenter-athens[at]pspa.uoa[dot]gr μέχρι τη Δευτέρα 10 Φεβρουαρίου 2014 και ώρα 15:00.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του Ευρωπαϊκού Κέντρου Αριστείας Jean Monnet

Προκήρυξη (αρχείο .pdf)

Αίτηση συμμετοχής (αρχείο .doc)