Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Γενικές Ανακοινώσεις » Προβολή Γενικής Ανακοίνωσης

Προβολή Γενικής Ανακοίνωσης

19.12.2011

Έδρα UNESCO στο Πανεπιστήμιο Αθηνών

Τρίτη 13 Δεκεμβρίου 2011

Την Τρίτη 13 Δεκεμβρίου 2011, στη μεγάλη εκδήλωση του Πανεπιστημίου Αθηνών για το Ρόλο του Παν/μίου μπροστά στην κρίση στην Ελλάδα και τη Μεσόγειο, έγινε από τον εκπρόσωπο της UNESCO κ. Philip Pypaert και την Πρόεδρο της Ελληνικής Εθνικής Επιτροπής της UNESCO κυρία Αικατερίνη Τζιτζικώστα, παρουσία του Πρυτάνεως Καθ. Θ. Πελεγρίνη και εκπροσώπων (Πρυτάνεων κλπ) 35 Ελληνικών και ξένων Παν/μίων από όλη την Μεσόγειο η επίσημη ανακοίνωση της ίδρυσης της ΕΔΡΑΣ UNESCO με θέμα: ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΙΦΟΡΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΣΤΗΝ ΜΕΣΟΓΕΙΟ υπό τον καθηγητή ΜΙΧΑΗΛ ΣΚΟΥΛΛΟ.

Η Έδρα συνδέεται άμεσα και με το Δίκτυο των Μεσογειακών Παν/μίων για την Αειφόρο Ανάπτυξη, με έμφαση στην Εκπαίδευση για την αειφόρο ανάπτυξη, τη διαχείριση νερού και άλλων φυσικών πόρων ιδιαίτερης σημασίας για την περιοχή.

Σημειώνεται ότι πρόκειται για την πρώτη Έδρα UNESCO στο Παν/μιο Αθηνών και την πρώτη στο θέμα της Αειφόρου Ανάπτυξης στην περιοχή.