Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Γενικές Ανακοινώσεις » Προβολή Γενικής Ανακοίνωσης

Προβολή Γενικής Ανακοίνωσης

07.11.2011

Ψήφισμα του Ττήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας

Η Γ.Σ. του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του ΕΚΠΑ, που έλαβε χώρα τη Δευτέρα 24-10-2011, καλεί την Υπουργό Παιδείας ΔΒΜΘ να αποσύρει τις Υπουργικές Αποφάσεις, οι οποίες αφορούν στη διδασκαλία της 2ης ξένης γλώσσας στα Δημοτικά, Γυμνάσια, Λύκεια και Επαγγελματικά Λύκεια της χώρας. Οι διατάξεις αυτές, πέραν του ότι θέτουν σε σοβαρό κίνδυνο τη δυνατότητα και το δικαίωμα διδασκαλίας της γαλλικής γλώσσας, καθιστούν αναποτελεσματική τη διδασκαλία της 2ης ξένης γλώσσας εν γένει, ακυρώνοντας κάθε επένδυση της πολιτείας στη ξενόγλωσση εκπαίδευση.

Σε μια εποχή που οι σύγχρονες πολυπολιτισμικές κοινωνίες σχεδιάζουν τη γλωσσική τους πολιτική με όρους πολυγλωσσίας, οι αιφνιδιαστικές Υ. Α. για τον εξοστρακισμό των ξένων γλωσσών, πλην της Αγγλικής, από τα Λύκεια και τον χαρακτηρισμό των σχολικών μονάδων πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ως προς τη διδασκαλία της 2ης ξένης γλώσσας, ο οποίος έχει ως τελικό αποτέλεσμα τη στέρηση της δυνατότητας επιλογής της 2ης ξένης γλώσσας στο Δημοτικό και στο Γυμνάσιο:

-        στερούν από τους μαθητές τις δυνατότητες ανάπτυξης γλωσσικών δεξιοτήτων και πολυγλωσσικής/πολυπολιτισμικής ικανότητας, με αποτέλεσμα την άρση της ισότητας των ευκαιριών στην εκπαίδευση (σε πολλές δύσκολες περιοχές της χώρας δεν δίνεται ούτε καν η δυνατότητα μετακίνησης σε άλλο σχολείο, σε περίπτωση διαφορετικής επιλογής ως προς τη 2η ξένη γλώσσα)

-        δημιουργούν επιπλέον διδακτικά, παιδαγωγικά και λειτουργικά προβλήματα στις σχολικές μονάδες της χώρας, διότι απολήγουν σε ασυνεχή και, ως εκ τούτου, αναποτελεσματική γλωσσική εκπαίδευση (συχνά οι μαθητές αναγκάζονται να παρακολουθούν άλλη ξένη γλώσσα από αυτή την οποία διδάχθηκαν σε προηγούμενη τάξη ή σε προηγούμενο επίπεδο εκπαίδευσης) και καλλιεργούν εντάσεις και αντιπαραθέσεις ανάμεσα σε γονείς και εκπαιδευτικούς που υπηρετούν τις διάφορες γλώσσες από τη μια και Δ/ντες σχολείων και Δ/σεων από την άλλη.

Επιπλέον, οι ως άνω αποφάσεις του Υπουργείου επιφέρουν σοβαρότατα προβλήματα κοινωνικο-επαγγελματικής φύσης στους εν ενεργεία και μελλοντικούς εκπαιδευτικούς της Γαλλικής, δεδομένου ότι:

-        αυξάνουν τον αριθμό των υπεράριθμων εκπαιδευτικών ΠΕ05 οι οποίοι καθίστανται ανενεργοί, χάνουν τις οργανικές τους θέσεις και οδηγούνται στην απόλυση

-        στερούν από το φοιτητικό δυναμικό των ξενόγλωσσων τμημάτων διεξόδους επαγγελματικής αποκατάστασης και γενικώς κάθε ελπίδα μελλοντικής κοινωνικο-επαγγελματικής ένταξης.

Για όλους τους παραπάνω λόγους ζητούμε:

-        την άμεση απόσυρση των σχετικών Υπουργικών Αποφάσεων

-        τον επανασχεδιασμό της γλωσσικής πολιτικής και συγκεκριμένα της ξενόγλωσσης εκπαίδευσης για την καλλιέργεια πολυγλωσσικής/ πολυπολιτισμικής ικανότητας στο μαθητικό δυναμικό της χώρας, μέσα από δράσεις που θα αποβλέπουν στην ορθολογικότερη αξιοποίηση του εκπαιδευτικού προσωπικού και, βεβαίως, με απώτερο στόχο την εξοικονόμηση πόρων και την ουσιαστική και πραγματική επένδυση στην εκπαίδευση

-        την επαναφορά της διδασκαλίας της Γαλλικής στο Λύκειο

-        τη σύνδεση της διδασκαλίας της 2ης ξένης γλώσσας με Πιστοποίηση Γλωσσομάθειας.