Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Γενικές Ανακοινώσεις » Προβολή Γενικής Ανακοίνωσης

Προβολή Γενικής Ανακοίνωσης

29.04.2013

Ψήφισμα του Τμήματος της Νομικής για το θάνατο του Αντωνίου Αντάπαση

29 Απριλίου 2013

Ψ Η Φ Ι Σ Μ Α

Το Τμήμα Νομικής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών με βαθιά οδύνη πληροφορήθηκε το θάνατο του

Α Ν Τ Ω Ν Ι Ο Υ   Α Ν Τ Α Π Α Σ Η

τέως Προέδρου του Τμήματος Νομικής, Ομότιμου Καθηγητή του Εμπορικού Δικαίου του Τμήματός μας, που υπήρξε πρότυπο Πανεπιστημιακού Δασκάλου, γαλούχησε χιλιάδες φοιτητές νομικής στην επιστήμη του δικαίου και συνέβαλε καθοριστικά στο υψηλό επίπεδο των Νομικών Σπουδών και ειδικότερα στο υψηλό επίπεδο της διδασκαλίας Εμπορικού Δικαίου στη Νομική Σχολή Αθηνών.

Το Τμήμα Νομικής τιμώντας τη μνήμη του εκλιπόντος αλησμόνητου και αγαπητού Δασκάλου, αποφάσισε ως ελάχιστο δείγμα τιμής και ευγνωμοσύνης για τη μεγάλη προσφορά του στο ακαδημαϊκό ήθος, στην επιστήμη του Δικαίου και ειδικότερα στην επιστήμη του Εμπορικού Δικαίου, αλλά και στην Ανώτατη Παιδεία και στο Πανεπιστήμιο Αθηνών, το οποίο και ως Πρόεδρος του Τμήματος Νομικής πιστά υπηρέτησε:

1.  Να αναρτηθεί μεσίστια η Ελληνική σημαία στο κτήριο του Τμήματος Νομικής.

2.  Να καταθέσει δάφνινο στεφάνι στη σορό του, η Αναπληρώτρια Πρόεδρος του Τμήματος Καθηγήτρια κα Διονυσία Καλλινίκου.

3.  Να εκφραστούν τα συλλυπητήρια των μελών του Τμήματος στην οικογένεια του εκλιπόντος.

4.  Να αναρτηθεί η φωτογραφία του στη Νομική Σχολή.

5.  Να δημοσιευτεί το παρόν ψήφισμα στον ημερήσιο τύπο.

Αθήνα 29 Απριλίου 2013

Η Αναπληρωτής  Πρόεδρος του Τμήματος Νομικής