Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Γενικές Ανακοινώσεις » Προβολή Γενικής Ανακοίνωσης

Προβολή Γενικής Ανακοίνωσης

12.07.2009

ΨΗΦΙΣΜΑ ΤΗΣ Γ. Σ. ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΔΕΠ ΕΜΜΕ

Επίθεση εγκληματιών τραμπούκων,στο Πολιτιστικό Κέντρο "Κ. Παλαμάς" του Πανεπιστημίου Αθηνών

ΨΗΦΙΣΜΑ ΤΗΣ Γ. Σ. ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΔΕΠ ΕΜΜΕ

(Σύλλογος ΔΕΠ Τμήματος Επικοινωνίας και ΜΜΕ ΕΚΠΑ)

Η Γ.Σ. του Συλλόγου ΔΕΠ ΕΜΜΕ εκφράζει τον αποτροπιασμό της για την επίθεση των εγκληματιών τραμπούκων, που εισέβαλαν στο Πολιτιστικό Κέντρο "Κ. Παλαμάς" του Πανεπιστημίου Αθηνών, και τραυμάτισαν σοβαρά τον συνάδελφο Γιάννη Πανούση, ο οποίος πριν από λίγες ημέρες είχε δεχθεί και άλλη επίθεση, όταν στο γραφείο του είχε τοποθετηθεί εμπρηστικός μηχανισμός.

Αυτές οι επαναλαμβανόμενες εγκληματικές πράξεις άλογης βίας μας προκαλούν αγανάκτηση και οργή, όχι μόνο διότι επιβουλεύονται την ζωή συναδέλφων ακόμη και μέσα στο Πανεπιστήμιο, αλλά και επειδή στοχεύουν στην κατάλυση του Δημόσιου Πανεπιστημίου και στην φίμωση της ελεύθερης έκφρασης γνώμης.

Θέτουμε τους θεσμικούς παράγοντες της Πολιτείας προ των ευθυνών τους και απαιτούμε από αυτούς την άμεση λήψη μέτρων για την διασφάλιση και αυτής της σωματικής ακεραιότητας των μελών της ακαδημαϊκής κοινότητας.