Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Γενικές Ανακοινώσεις » Προβολή Γενικής Ανακοίνωσης

Προβολή Γενικής Ανακοίνωσης

27.05.2013

Θερινό σχολείο με θέμα: «Βιοποικιλότητα: Νέες προσεγγίσεις και εφαρμογές στην εκπαίδευση»

Θα πραγματοποιηθεί στο Γαύριο και στο Κόρθι της Άνδρου, 28/6-1/7/2013.

Η Πανελλήνια Ένωση Βιοεπιστημόνων σε συνεργασία με το Εργαστήριο Διδακτικής & Επιστημολογίας Φυσικών Επιστημών και Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας, του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και το Τμήμα Ιατρικών Εργαστηρίων του ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ διοργανώνουν θερινό σχολείο με θέμα:  «Βιοποικιλότητα: Νέες προσεγγίσεις  και εφαρμογές στην εκπαίδευση».

Τόπος διεξαγωγής : Θα πραγματοποιηθεί στο Γαύριο και στο Κόρθι της Άνδρου, 28/6-1/7/2013.

Συμμετέχοντες:  απευθύνεται σε φοιτητές, εργαζόμενους σε σχετικούς  επιστημονικούς χώρους, δασκάλους και καθηγητές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Περιεχόμενο: Το περιεχόμενό του έχει διαμορφωθεί με έμφαση σε εφαρμοσμένα σεμινάρια, μετά από σύντομες θεωρητικές εισηγήσεις.  Οι ενότητες περιλαμβάνουν θέματα βιοποικιλότητας σε ζώα, πτηνά, φυτά, μικρο-οργανισμούς και θαλάσσιους οργανισμούς. Για το τέλος έχει προβλεφθεί Στρογγύλη Τράπεζα  ανταλλαγής απόψεων για την εφαρμοσιμότητα της πληροφορίας αυτής σε προγράμματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης.

Πιστοποιητικό: Θα χορηγηθεί βεβαίωση συμμετοχής.

Κόστος: Το κόστος συμμετοχής - το οποίο είναι το ελάχιστο δυνατόν  προκειμένου να καλυφθούν τα έξοδα μετακίνησης και διαμονής των ομιλητών και τα γεύματα των συμμετεχόντων - είναι:

α. 100 ευρώ για άτομα μη μέλη της ΠΕΒ

β. 80 ευρώ για μέλη της ΠΕΒ τακτοποιημένα οικονομικά τουλάχιστον τα δύο τελευταία έτη.

γ. 60 ευρώ για εν ενεργεία φοιτητές (προ- και μεταπτυχιακούς)  και ανέργους.

Προθεσμίες εγγραφής: έως 10 Ιουνίου 2013.

Ο αριθμός συμμετεχόντων είναι περιορισμένος και θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Διαμονή:Έχουμε εξασφαλίσει μειωμένες τιμές για όσους/όσες συμμετέχουν στο θερινό σχολείο στα ακόλουθα ξενοδοχεία:

ΟΣΤΡΙΑ (τιμές με πρωινό) http://www.ostriaandros.gr/index.php?load=main

Μονόκλινο 30 ευρώ  -  Δίκλινο 38 ευρώ  - Τρίκλινο 45 ευρώ