Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Ανακοινώσεις » Γενικές Ανακοινώσεις » Προβολή Γενικής Ανακοίνωσης

Προβολή Γενικής Ανακοίνωσης

09.12.2010

2ο Εργαστήριο Οικονομικής Ανάλυσης του Δικαίου για Νέους Ερευνητές

Αθήνα, 28 Φεβρουαρίου 2011

Προθεσμία υποβολής προτάσεων: 19 Δεκεμβρίου 2010

Η Ελληνική Ένωση Οικονομικής Ανάλυσης του Δικαίου διοργανώνει το δεύτερο εργαστήριο (workshop) για νέους ερευνητές στις 28 Φεβρουαρίου 2011 στο Κεντρικό Κτίριο του Πανεπιστημίου Αθηνών (Νέο Αμφιθέατρο).

Στην συνάντηση αυτή νέοι ερευνητές μπορούν να παρουσιάσουν εργασίες με θέμα:

(α) την οικονομική ανάλυση του δικαίου (law & economics)
(β) την οικονομική ανάλυση των θεσμών (economics of institutions) και τα νεοθεσμικά οικονομικά (institutional economics)
(γ) τη θεωρία ορθολογικής επιλογής (rational choice theory), τα συμπεριφορικά οικονομικά  (behavioral economics), τις οικονομικές προσεγγίσεις στην ανθρώπινη συμπεριφορά εντός και εκτός οικονομικής αγοράς (economic approach to human behavior) αλλά και παρεμφερή ζητήματα φιλοσοφικά, μεθοδολογικά και επιστημολογικά πάνω στη σχέση των οικονομικών με τους θεσμούς.

Ποιοι μπορούν να υποβάλλουν εργασίες:

(α) Μεταπτυχιακοί φοιτητές και υποψήφιοι διδάκτορες που εργάζονται στα παραπάνω αντικείμενα στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό.
(β) Απόφοιτοι μεταπτυχιακών προγραμμάτων στα παραπάνω αντικείμενα και διδάκτορες (μέχρι πέντε χρόνια μετά την απόκτηση του διδακτορικού ή μεταπτυχιακού τους τίτλου).

Ο σκοπός του εργαστηρίου είναι να δώσει την ευκαιρία σε όσους εργάζονται στο χώρο να παρουσιάσουν τη δουλειά τους (το διδακτορικό που γράφουν ή πρόσφατα ολοκλήρωσαν, τη μεταπτυχιακή διπλωματική τους εργασία, ένα επιστημονικό άρθρο που έχουν ολοκληρώσει) σε νέους και μεγαλύτερους συναδέλφους τους. Η παρούσα ημερίδα θα αποτελέσει ευκαιρία για χαρτογράφηση του χώρου αλλά και για δημιουργία των απαραίτητων επαφών, δικτύωσης, δημιουργίας ερευνητικών ομάδων στο χώρο κλπ.

Η παρουσίαση μπορεί να γίνει στα ελληνικά ή στα αγγλικά.

Όποιος/α  ενδιαφέρεται  να  παρουσιάσει  εργασία  θα  πρέπει  να  αποστείλει το αργότερο μέχρι τις 19 Δεκεμβρίου 2010:

(α) Στοιχεία επικοινωνίας και βασικές πληροφορίες:

• ονοματεπώνυμο
  • ιδιότητα
  • σύντομο βιογραφικό (με ειδική αναφορά στις σπουδές που έχουν σχέση με το αντικείμενο της ημερίδας)
  • ηλεκτρονική διεύθυνση / ιστοσελίδα
  • τηλέφωνο

(β) Τίτλο και περίληψη της προτεινόμενης εισήγησης (μέχρι 500 λέξεις)

στην ηλεκτρονική διεύθυνση: lawecon[at]phs.uoa[dot]gr. Στην διεύθυνση αυτή μπορείτε να απευθύνεστε και για περισσότερες πληροφορίες.

Σημαντικές ημερομηνίες:

19 Δεκεμβρίου 2010 (προθεσμία υποβολής προτάσεων)

22 Δεκεμβρίου 2010 (ανακοίνωση αποδεκτών εργασιών)

20 Φεβρουαρίου 2011 (υποβολή τελικού κειμένου για ανάρτηση στην ιστοσελίδα)

28 Φεβρουαρίου 2011 (workshop)